Festivalid ja suursündmused

10/12/17

Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tuulelapsed"

2006. aastal sai üle Eesti tuntud gümnaasiuminoorte luulefestival "Tähetund" endale väikese õie. Toimus esimene põhikoolilde luuleteatri festival. Aastatel 2006–2013 oli festivali eestvedajaks Jõgeva gümnaasium, alates 2012. aastast, liitus korraldusmeeskonnaga vastloodud MTÜ Tähetund, millest sai 2014. aastal luulepäevade peakorraldaja. 
 MTÜ Tähetund

 

 

 

 

Külmalinna talvefestival 

14. jaanuarill leidis Jõgeva Piiri pargis kruusaaugu ümbruses aset kolmas külmalinna talvefestival. Päeva mahtusid põnevad käsitöö õpitoad, jääpurika sulatamine, sportlikud mängud ning jõulukuuskede põletamine.

1940. aasta 17. jaanuaril registreeriti just Jõgeva ilmajaamas Eesti külmarekord -43,5 °C, mis on püsinud praeguseni. 

 

 

 

 

 

 

Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad 

Eesti muusika suurkuju Alo Mattiisen on sündinud ja kasvanud Jõgeval. Tema loomingu ja mälestuste jäädvustamiseks korraldas Jõgeva gümnaasium alates 1997. aastast Alole pühendatud  muusikapäevi. Kuna tegemist on konkursiga, siis ei pääse mööda žüriist, keda traditsiooniliselt kutsutakse "Suureks Kõrvaks". Muusikanädal on Jõgeva linnas iga-aastaseks suursündmuseks ja sellel on oma kindel koht Eesti kultuurikaardil. Korraldajaks on kuni 2013. aastani Jõgeva gümnaasium eesotsas muusikaõpetaja Maret Ojaga. Alates 2012. aasta muusikapäevadest on vokaalansamblite konkursist on korraldajaks MTÜ Tähetund. Ikka Maret Oja eestvedamisel.

MTÜ Tähetund

 

 

Rahvusvaheline akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival 

22. aprilli 2017 toimus Jõgeval kuuendat korda rahvusvaheline akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival.

 

 

Jõgeva linnapäevad

Jõgeva linn on tänaseks 79. aastat kandnud linnaõigusi. Igal aastal mai lõpus tähistatakse Jõgeva linna sünnipäeva kevadlaada ja linnapäevadega. Süüakse sünnipäevatorti, toimub suur Jõgevamaa kevadlaat ning rikkaliku programmiga sünnipäevanädal. 

 

 

 

 

 

Jõgeva kohvikutepäev

Jõgeva kohvikutepäev toimub 13. augustil 2017. Sel päeval avavad linlased oma koduaedades üheks päevaks kohvikud. Tänavu toimub kohvikutepäev Jõgeval teist korda.

 

 

 

 

 

 

 

Naiste tantsupidu

Esimene Eesti Naiste Tantsupidu toimus Jõgeva Linna staadionil 2011. aasta juunis. Jõgevat külastas toona kaks korda rohkem rahvast, kui linnas argipäeviti elab. Ning suurem osa neist olid kaunid rahvariideis naised, kes pakkusid silmailu nii tantsuplatsil kui linnapildis. Naiste tantsu vägi ja vaim ja ilu olid nõnda võimsad, et juba esimese peo lõppedes lubati ka järgmist. Ja miks mitte ja ülejärgmist. Nagu ütles pea-aegu kohalik poiss ühes raamatus "Ega nad tulemata jää". II Eesti Naiste Tantsupidu MeheLugu toimus Jõgeval 12. juunil 2016

 

 

 

Militaarfestival "Eesti iseseisvuse sünd"

30.09–01.10.16 toimus Jõgeval militaarfestival ja ajalooline taaslavastatud lahing. Kahte päeva mahtus hulgaliselt loenguid, teatrietendus, kontsert ning laat. Sündmust korraldasid MTÜ Pommiauk ja Saaremaa Sõjavara Selts.

 

 

 

 

 

 

Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tähetund"

Jõgevalt pärit poetessi auks toimuvad Jõgeval alates 1993. aastastast Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tähetund". Gümnaasiuminoored üle Eesti kogunevad Jõgevale igal sügisel luuletaja sünnipäeva paiku novembri lõpus, et luua ja nautida luuleteatrit. Sügisese kooliteatrite kohtumise eestvedajateks on alates 2012. aasta juubelifestivalist MTÜ Tähetund. Kuni 2012. aastani (k.a.) aitasid "Tähetunni" toimumisele kaasa SA Betti Alveri Fond ning Jõgeva gümnaasium. Projekti juhtideks on siiski endiselt  LIanne Saage-Vahur ja Maimu Valdmann.

MTÜ Tähetund

 

 

 

 

Jõulurahu väljakuulutamine 

Kolmandal advendil kuulutatakse külmalinnas Jõgeval jõulurahu kogu Eestile. 

 

Suur Paunvere Väljanäitus

  • Reporter: Paunvere laata külastasid Tootsid ja Teeled  >>>
  • Seitsmesed - Paunvere väljanäitusel...  >>>
  • Põgus ülevaade XIX Paunvere Väljanäitusest ja laadast 

  • ERR ja Marko Reikop ning XVIII väljanäituse parimad palad

  • Tallinna TV salvestused Suurest Paunvere Väljanäitusest ja laadast

 

 

PUHKPILLIORKESTRITE FESTIVAL
Puhkpilliorkestrite festival "ToPoF" on Torma valla kõige mainekam suurüritus, mis sai alguse 2000. aastal. Festivalil osaleb tavaliselt kümmekond puhkpilliorkestrit Eesti erinevaist paigust. Päev algab orkestrite õpitoaga Torma rahvamajas , kus kuulatakse tuntud muusikute loengut, harjutatakse ühislugusid õhtuseks kontserdiks. Toimub mälestushetk Torma kalmistul Torma suurmehe, puhkpillimuusika rajaja, Adam Jakobsoni haual.
Seejärel kuulatakse kontserti Torma kirikus, kus on esinenud ooperilaulja Teo Maiste, klarnetist Toomas Vavilov, vaskpillikvintett Silver Brass jt.
Festivali lõpetab suur puhkpillimuusika pidu, kus astuvad üles kõik orkestrid  ning esinetakse ka koondorkestrina.
 
VÕTIKVERE RAAMATUPÄEV
Meie vallas on üks ainulaadne küla Eestimaal, nimelt Võtikvere raamatuküla. Alates 2000. aastast on korraldatud Võtikveres raamatupäeva. Üritusele on oodatud kõik raamatuhuvilised. Raamatupäeva raames tutvustavad kirjanikud oma uusi raamatuid, kantakse ette näitemäng. Kõik huvilised saavad osta erinevate kirjastuste poolt pakutavat kirjandust.
 
JAKOBSONI TALUPÄEV
Meie valla kevadine suurüritus on Jakobsoni talupäev.
Sellel päeval on osavõtjatel võimalus nautida kõigi valla istegevuslaste esinemisi, osta talutarbeid, aiasaadusi, loomi ning osaleda taluteemalistes õpitubades.
 
LASTE LAULUVÕISTLUS "LÕBUS LUST"
Vallasisene laste lauluvõistlus on väga populaarne ja oodatud ettevõtmine.
Üles astuvad solistid valla põhikoolidest ja lasteaiast. Lisaks solistidele hinnatakse ka ansambleid.
Traditsiooniks on saanud valida publiku lemmik ja Torma valla laululind.
 
RAHVAMUUSIKAPIDU "TORMA KAPELLAR"
See pidu on kokkusaamise paigaks Jõgevamaa kapellidele.
Koos musitseerides ja teadmisi täiendades peetakse ära ka simman. Külalistena esinevad rahvatantsijad, kandlemängijad  jt. Torma valla elanikud ja külalised saavad mõnusa kapellimuusika saatel tantsida.
 
 
Author: VEIGO MANDRE