« Tagasi

Jõgeva valda külastas Poola Vabariigi suursaadik Grzegorz Kozłowski

Jõgeva valda külastas 22. märtsil Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski. Saabudes heiskas ta Jõgeva vallavalitsuse ees Poola lipu. Visiit jätkus sõiduga Laiusele. Sealses raamatukogus toimunud vestlusringis arutasid suursaadik Kozłowski ja saatkonna avaliku ja kultuuridiplomaatia spetsialist Sławomira Borowska-Peterson, Jõgeva valla juhid ning kooli ja raamatukogu esindajad, kuidas elavdada vahepeal soiku jäänud suhteid Poola saatkonna ja Jõgeva valla vahel. Laiuse kanti seob Poolaga ajalooline side: aastatel 1582–1622 juhiti Laiuselt Poola kuningriigi ehk Rzeczpospolita põhjapoolseimat staarostkonda.

Sławomira Borowska-Peterson meenutas aegu, kui saatkonna esindus vähemalt kaks korda aastas Laiusel käis.

„Loodan, et see traditsioon taastub," ütles suursaadik.

Suursaadik soovis kuulda, mida tõi meie piirkonna jaoks kaasa haldusreform ja kuivõrd on meie jaoks probleemiks noorte inimeste piirkonnast lahkumine. Arutati ka seda, millist koostööd oleks võimalik arendada Eesti ja Poola omavalitsuste vahel ning kas Laiuse koolil oleks soovi taas Poolast sõpruskool leida. Kunagi olid koolil näiteks head suhted ühe Varssavi-lähedase kooliga, ent need jäid soiku, kui sealtpoolt suhteid vedanud inglise keele õpetaja töölt lahkus.

Visiit lõppes sõiduga Laiuse linnuse varemetesse, mille juurde paigaldati 2003. aastal infotahvel, mis tutvustab nn Poola aega Laiusel. Üheskoos vaadati üle, millises seisukorras tahvel on ja arutati ka seda, kuhu võiks istutada viisteist pärna. Poola Vaadati, kas vajab kohendamist ja arutati, kus võiksid koha leida viisteist noort pärnapuud. Poola suursaatkond on nimelt avaldanud soovi istutada linnusevaremete juurde pärnapuid.

Grzegorz Kozłowski tööperiood Eestis algas 2018. aastal.

„Tunnen end suursaadikuna Eestis väga mugavalt, sest Eesti ja Poola vahelised suhted on väga head," ütles Grzegorz Kozłowski.