Jõgeva vallast läheb laulu- ja tantsupeole 27 taidluskollektiivi

Tänavusel tantsupeol astuvad esimest korda üles ka pererühmad. Jõgeva vallast läheb neid peole kaks: Jõgeva põhikooli Marulised ja Palamuse pererühm (pildil). FOTO: RIINA MÄGI

4.–7. juulini peetakse Tallinnas XXVII laulupidu ja XX tantsupidu „Minu arm". Jõgeva vallast on peole oodatud 9 koori, 1 puhkpilliorkester, 2 rahvamuusikaansamblit, 14 tantsurühma ja 1 võimlemisrühm. Nii et meie esindus saab olema suur. Ja suured olid ka meie taidlejate pingutused, mida tuli peole pääsemiseks teha.

Aeg, mil peoeelsete ettelaulmiste ja -tantsimiste tulemusi teatavaks tegema hakatakse, on taidlejaile alati ootusärev. Jõgeva tantsuõpetaja Ave Anslan sai ülemöödunud nädalal rõõmusõnumeid rohkem kui ühe: tantsupeole kandideeris kuus tema juhendamisel või kaasjuhendamisel tegutsevat rühma ning kõik said ka peokutse. Ave juhendab Jõgeva põhikooli segarühma Kerged Kondid (koos Tiina Kulliga), kaht Jõgevahe Pere naisrühma (koos Marika Järvetiga), Jõgeva põhikooli pererühma Marulised ning Tartu rahvatantsurühma Torbikud kaht koosseisu (koos Kati Grauberg-Longhurstiga).

„Tõsist tööd tuli teha kõigiga," tõdes Ave Anslan.

Tema sõnul tuleb enne tantsupidu rühmadega ka n-ö nüri tööd teha: harutada tants takt-taktilt lahti, nii et rühma kõik tantsijad kõigest ühtmoodi aru saama hakkaksid. See on vaevarikas, aga tasub end ära siis, kui midagi välja tulema hakkab, kui tants juba õige hingamise saab.

„Tantsijatele on peole pääsemine väga tähtis, sest selle nimel on terve hooaja vältel tööd tehtud. Samas oleme tantsijatele algusest peale märku andnud, et asjad võivad ka teisiti minna, sest konkurents on suur ja teiste rühmade tase meile teadmata. Ette teada pole ka see, kuidas ülevaatusel läheb. Ettetantsimisel võib ju juhtuda apsakaid, mida trennis ei juhtu, ülevaataja aga näebki seda ainsat etteastet," ütles Ave Anslan.

Tänavuseks tantsupeoks „leiutas" peotoimkond ka ühe täiesti uue rühmaliigi – pererühmad, mis koosnevad 8 täiskasvanust ja 16 lapsest. Eeldatakse, et pererühma lapsi ja täiskasvanuid ühendavad peresidemed. Jõgevamaalt läheb peole kaks pererühma, Jõgeva põhikooli Marulised ja Palamuse pererühm.

„Pererühmade peole kaasamine oli minu meelest väga hea mõte," ütles Ave Anslan. „See tugevdab põlvkondade sidet tantsu kaudu ning pakub nii lastele kui ka emadele-isadele koostegemise rõõmu. Maruliste rühmas tantsivad lapsed nautisid seda hetke, kui vanemad üksi tantsima pidid ja nemad arvustavalt pealt võisid vaadata. Ja see, kui trenni lõpus koos vanematega „Hiirelõksu" sai mängida, oli laste meelest üldse hooaja parim asi."

Ave Anslani jaoks on tegelikult kogu tantsupidu perekondlik ettevõtmine. Kuna tema kolmest lapsest on üks veel imikueas, otsustas ta Tallinna kaasa võtta kogu pere: abikaasa, lapsed ja vanaema. Tantsuväljaku lähedane korter sai broneeritud juba septembrikuus.

„Kamba peale saavad lapsed hoitud ka sel ajal, kui mina oma tantsulastega tegelema pean," ütles Ave.

Dirigent Mare Talve läheb laulupeole kahe kooriga: Jõgeva muusikakooli mudilaskooriga ja Sadalas koos käiva segakooriga Sõbrahing.

„Mudilaskooride repertuaari pidasid mõned ka kergeks, aga mina nii ei ütleks: kolmest mudilaskoorist, kellega ma peole pürgimist alustasin, pidasin ma paremaks kaks koori hiljem taandada. Sadala koolis on praegu näiteks üldse ainult 26 last ja 16 lapsest koosneva mudilaskooriga on päris keeruline laulupeolaule ära laulda," ütles Mare Talve. Nii jäigi tema mudilaskooridest kandideerima vaid Jõgeva muusikakooli oma.

Segakooride tänavuse peorepertuaari keerukus on juba legendiks kujunenud. Erilisteks „pähkliteks" on Hain Hõlpuse „Kannel" ja Eino Tambergi „Isamaale".

„Segakooride repertuaari omandamisel oli palju kasu lisaproovidest ja mitme kooriga ette võetud ühislaulmistest: neid kogunes hooaja peale kolm või koguni neli. Oli tore, et maakonna koorid niimoodi seljad kokku lõid," ütles Mare Talve. „Samas on kurb, et laulud, mille õppimise peale nii palju aega ja vaeva sai kulutatud, jäävadki n-ö selle laulupeo projektiks. Meie oma koori repertuaari need ei rikasta, sest väikese koosseisu esituses ei pääseks need mõjule."

Tänavune laulupidu on juubelipidu, sest esimesest sellisest peost möödub 150 aastat. Segakoorile Sõbrahing on see ka juubelipidu selles mõttes, et koor saab sügisel 20-aastaseks. Mare Talvele on tänavune laulupidu kuueteistkümnes osalejana ja üheteistkümnes koorijuhina (arvesse on võetud ka noortepeod).

„Laululaval hiigelkoori sees olemise ja üheshingamise tunnet peab ise kogema, seletades seda edasi anda pole võimalik," kinnitas Mare Talve.

Jõgeva vallast tantsupeole kutsutud tantsurühmad Jõgeva vallast laulupeole kutsutud koorid ja orkestrid

 

6.–8. klassi segarühmad

1. Jõgeva põhikooli 7.–8. klassi segarühm – Marika Järvet
2. Jõgeva põhikooli Kerged Kondid – Ave Anslan, Tiina Kull
3. Palamuse gümnaasiumi 7.–8. klassi tantsurühm – Kadri Lille

4. Palamuse gümnaasiumi Peapööritajad – Sirje Kiis

 Naisrühmad N1
1. Jõgevahe Pere naisrühm I – Marika Järvet, Ave Anslan
2. Jõgevahe Pere naisrühm II – Marika Järvet, Ave Anslan
3. Laiuse naisrühm Meie Mari – Virve Muser

 Naisrühmad N2
1. Palamuse Sirtsuline – Sirje Kiis

2. Torma naisrühm – Julia Tross

 Neiud võimlejad
1. Jõgevamaa gümnaasiumi neiduderühm – Marika Järvet

 Pererühmad
1. Jõgeva põhikooli Marulised – Ave Anslan
2. Palamuse pererühm – Aive Jõessar

Segarühm S2 
1. Laiuse-Sadala segarühm – Virve Muser

Segarühm S3
1. Jõgeva rahvatantsurühm Kaaratsim – Aino Sobak
2. Paunvere Tootsid-Teeled – Virve Muser

 Valikmudilaskoorid

 1. C. R. Jakobsoni nim Torma põhikooli mudilaskoor – Vairi Niinep
 2. Jõgeva muusikakooli mudilaskoor – Mare Talve

 Lastekoorid

 1. Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi lastekoor – Luule Toome
 2. Jõgeva muusikakooli lastekoor – Merike Katt

 Segakoorid

 1. Jõgevamaa gümnaasiumi segakoor – Maret Oja
 2. Segakoor Sõbrahing – Mare Talve
 3. Palamuse segakoor Kuus Õuna – Maret Oja
 4. Jõgeva kammerkoor – Margus Kask

 Meeskoorid

 1. Jõgeva meeskoor Mehis – Merike Katt

 Puhkpilliorkestrid

 1. Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma ühisorkester – Kristi Talistu

Rahvamuusikapeol osalevad

 1. Jõgeva muusikakooli rahvamuusikaansambel Nöpsid – Eha Niglas
 2. Jõgeva muusikakooli rahvamuusikaansambel Tuustar – Eha Niglas