« Tagasi

Väljanäitusele saab seekord ka bussiga

21. septembril peetakse Palamusel taas suurt Paunvere väljanäitust ja laata. Väljanäitus toimub kahekümne teist korda ning tuhandetel eestimaalastel on kujunenud juba heaks tavaks panna suvele punkt just laadaaegsel Palamusel – uudistades, mida suupärast, kasulikku või lihtsalt ilusat on pakkuda kodumaistel väiketootjatel ning mida põnevat on kasvanud potipõllumeeste aiamaalappidel.

Kauplejaid hakati laadale registreerima 1. augustil ja võib arvata, et nüüdseks on kõik müügikohad hõivatud. Kindlasti on omaniku leidnud toitlustamiseks ette nähtud müügiplatsid: nende väljajagamiseks korraldati enampakkumine juba juunis. Kehakinnitust hakatakse pakkuma 21 platsil üle terve laadaala. Nunnunäitus, mis on ikka üheks väljanäituse tõmbenumbriks, pannakse üles tavapärasesse paika – Palamuse gümnaasiumi võimlasse. Lisaks eriti suurtele või veidra kujuga aiasaadustele saab seal näha lustakaid kompositsioone aedviljadest, käsitöid jms.

„Julgustan kõiki oma aiasaadusi või käsitöid nunnunäitusele tooma," ütles Jõgeva vallavalitsuse arendus- ja ettevõtlusspetsialist Reelika Kivimurd ning lisas, et nunnunäituse paremaid tunnustatakse kiitusekirjaga, näituse parima eksponaadi eest on aga ette nähtud 50 000 eurosendine preemia. Preemia ja kiituskirjad antakse kell 15 laululaval ehk väljanäituse pealaval. Enne seda tehakse ära Enne seda tehakse ära üks tähtis toiming: Palamusele antakse üle Jõgeva valla sügiskeskuse tiitel. Üleandjaks on suvekeskuse Kuremaa esindus.

Kell 15 tasub pealava juures olla ka neil, kes soovivad osaleda laadaloteriis. Laadapääsme ostnute vahel loositakse seekord välja aiamööbli komplekt, mille on valmistanud Palamuse ettevõtja Marko Pärn, ja loosimissüsteem on niimoodi üles ehitatud, et võidule kandideerimiseks tuleb loosimise juures viibida.

Väljanäitus avatakse kell 10 hommikul ja päevajuhiks on tänavune Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat, Rakvere teatri dramaturg ja lavastaja Urmas Lennuk. Kultuurilist meelelahutust pakutakse nii pealaval kui ka muuseumilaval. Kultuuriprogrammi tõmbenumbriteks on Anne Veski ja ansambel Lõõtsavägilased, ent üles astub ka kultuurikollektiive oma vallast ja naabervaldadest ning teistest maakondadestki. Piiri tagant toovad külakosti Läti tantsurühmad Sadancis ja Daldieriši.

Mõeldud on ka väikestele laadakülastajatele. Palamuse vana lasteaia õue seatakse sisse lastehoid, Kudina teeristi tuleb aga miniloomaaed, kus lapsed saavad näha ponisid, kitsi, küülikuid ja kanu ning neid ka käega katsuda.

Väljanäituse ajal on avatud Palamuse veski. Kihelkonnakoolimuuseumi vana koolimaja teisel korrusel saab näha Avinurme puiduaida näitust ja kaasa lüüa nende korraldatud töötubades. Kaarepere teeristis saab jälgida Eesti sea küpsetamise meistrivõistlusi „Suur sigadus 2019". Kui ilm lubab, tuleb kopter lustilende tegema. Kohale tulevad ka kolme raadiojaama – Vikerraadio, Raadio Marta ja Ring FM-i esindajad, kes teevad intervjuusid.

Palamuse alevikku läbivad teed on 21. septembril suletud kella kaheksast hommikul kella kuueni õhtul. Kohalik rahvas teab juba isegi, kustkaudu ümber sõita, teised peavad jälgima suunaviitu. Uudisasjaks on see, et tänavu on võimalik laadale ja tagasi sõita ka tasuta eribussiga. Buss väljub Jõgeva vana raudteejaama parklast kell 9.00, 10.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 ja 18.00 ning Palamuselt Voore teel töökodade juures asuvast parklast kell 9.30, 10.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30 ja 18.30. Busside väljumisajad peaksid sobima ka neile, kes kaugemalt rongiga Jõgevale saabuvad ja soovivad edasi väljanäitusele pääseda.

Laadapilet maksab kolm eurot, kaheteistaastased ja nooremad saavad sisse tasuta. Laadapääsme võib ka võita. Väljanäituse eelsel nädalal mängitakse nimelt Elmari raadios algusega kell 8.45 hommikumängu, mille auhindadeks on väljanäituse pääsmed ja eesti toidu kinkekotid.

Tule väljanäituse päeval Palamusele, sest Palamuse sees on sel päeval üks teine ja palju suurem Palamuse, mis väärib igal juhul vaatamist. Ja kui su aiamaal on näituse vääriline nunnu kasvanud, võta telefonil 5558 0928 nunnunäituse korraldaja Aive Koksiga ühendust!