« Tagasi

Jõgeva vald sai vapi ja lipu

Jõgeva vallavolikogu kinnitas 14. detsembri istungil Jõgeva valla sümboolika konkursi võidutööks Marju Pottisepa kavandi „Celsius", millel on kujutatud jääkristalli ja Laiuse ordulinnuse müüri.

Vapil on hõbedane müürihambuline päis ja sinisel kilbil hõbedane kuueharuline jääkristall, mille harud on ristikulehe kujulised. Lipul on sinisel väljal valge jääkristall ja müürihambuline piit. Müürlõige märgib senises Jõgeva vallas asuvat Laiuse ordulinnust kui omaaegse tähtsa Kesk-Eestist Venemaale kulgenud maantee teetõkkelinnust. Sinine värv tähistab Jõgeva valla territooriumile jäävaid Vooremaa järvi. Jääkristall märgib Jõgevat kui Eesti külmalinna, kus 1940. aastal mõõdeti Eesti kõigi aegade madalaim õhutemperatuur. Jääkristalli harud on kujundatud ristikulehtede kujulisteks viitena Jõgeva linna, Palamuse ja Torma valla senistele vappidele.

Jõgeva valla vapp pälvis Riigikantselei kohaliku omavalitsuse üksuste lippude ja vappide kavandite heraldikanõuetele vastavuse hindamise ekspertidelt tunnustuse oma visuaalse mõjususe, tähenduse ning teostuse poolest. Nende hinnangul on ristikulehtede ühendamine jääkristalliga õnnestunud leid. 

Lisaks võidutööle anti välja eriauhind kavandile „Tarkus ja viljakus" ning tunnustati kahe lapse töid. Jõgeva valla sümboolika konkursile laekus 36 kavandit 23 autorilt. 

Intervjuu: Uus sümboolika.Mai Treial,Gert Uiboaed(Ligi)