« Tagasi

Jõgeval peeti maakaitsepäeva

Jõgeva maleva pealik Tarmo Laaniste andis Tartust toodud võidutule edasi valdade esindajatele: Jõgeva vallavanemale Aare Olgole, Mustvee vallavanemale Märt Kraftile ja Põltsamaa abivallavanemale Karro Külanurmele. FOTO: MARGE TASUR

Maakonna võidupüha paraadi ja maakaitsepäeva tähistamine toimus 23. juunil Jõgeval. Kaitseliidu Jõgeva maleva staabi- ja tagalakeskuse juurest alanud pidulik paraadmarss viis Kaitseliidu Jõgeva maleva, Naiskodukaitse, Kodutütarde ja Noorte Kotkaste koondrühmad Vabadussõjas langenute mälestuskivi juurde, kuhu omavalitsuste juhid ja Jõgeva maleva pealik asetasid küünlad ning lilled.

Paraadüksus rivistus orkestri saatel Jõgeva kesklinnas Suurel tänaval. Võidupüha tervitused ütlesid Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Tarmo Laaniste ja Jõgeva vallavanem Aare Olgo. Vallavanem rõhutas, et võit Vabadussõjas kindlustas püsiväärtusena iseseisva Eesti riigi. „Edulugu sõjas aitas tagada elujõud, mida on ammutatud muistsest vabadusvõitlusest ja rahvuslikust ärkamisajast, sealhulgas esimesest üldlaulupeost, mille 150. aastapäeva tänavuse laulu- ja tantsupeoga tähistame," sõnas Aare Olgo. Vallavanem tõi välja, et paljud Vabadussõjas võidelnud meie kandi mehed olid terava mõistusega ja vaprad lahingutes. Kaitseliidu Laiuse Kihelkonna ülem ja Jõgeva malevkonna ratsakomando pealik Karl Tiiman paistis silma Jõgeva vallavolikogu ja vallakohtu liikmena. Jõgeva vallast Pööra külast võrsunud kindral Aleksander Tõnisson oli Eesti esimesel iseseisvusperioodil sõjaminister ja kaitseminister, Tartu linnapea ja Tallinna ülemlinnapea," rääkis Olgo.

Jõgeva maleva pealik Tamo Laaniste lausus, et võidupüha on nii Eesti rahva kui ka Kaitseliidu jaoks üks olulisemaid tähtpäevi. Võidupühana tähistatakse Eesti võitu Saksa Landeswehri üle 1919. aastal Lätimaal Võnnus. „Maakaitsepäeval jagatavad võidutuled annavad võimaluse ühendada kogukonda ja meenutada ühiselt meie ajalugu ja tunnetada meie rahvuslikku identiteeti," sõnas Laaniste. Tartust tõid presidendi süüdatud võidutule Jõgevale tublid sportlased: naiskodukaitsja Hanna-Brita Kaasik ja kaitseliitlane Jüri Uha.

Maakaitsepäeva mälestusjutluse pidas Põltsamaa üksikkompanii kaplan Markus Haamer. Maakaitsepäeva tähistamisel tunnustati traditsiooniliselt ka Jõgevamaa kaunite kodude omanikke riigihalduse ministri tänukirja ning mastivimpliga. Lisaks sai uudistada Kaitseliidu tehnikat ning maitsta sõdurisuppi.

GALERII