« Tagasi

Peotuli viibis jaanipäeval Jõgeva vallas

Jõgeva ja Põltsamaa valla piirilt tõi Jõgeva vallavanem Aare Olgo peotule Jõgevale Kaitseliidu autoga. Masinat juhtis kaitseliitlane Enno Ottis. Tuld saatsid Jõgevahe Pere rahvatantsijad ning sõit kulges Romet Allingu lõõtsamängu saatel. FOTO: MARGE TASUR

24. juunil oli Jõgeva vallal au võõrustada XXVII laulu- ja XX tantsupeo tuld. Jõgeva vallavanem Aare Olgo võttis Jõgeva ja Põltsamaa valla piiril peotule vastu hommikul ja andis selle õhtul Jõgeva ja Mustvee valla piiril üle Mustvee vallavanemale.

Jõgeva vallavanem Aare Olgo rääkis, et laulu- ja tantsupeotuli kannab meie valla igasse nurka laulu- ja tantsupeo väärtusi. Ühelt poolt sümboliseerib see eestlaste laulu- ja tantsuväge, teisalt kinnitab lootusrikkalt meie kui rahvuse olemasolu ning püsimist. „Jõgevamaale jõudis tuli märgilisel ajal – võidupühal ja jaanipäeval. Võnnu all saavutatud võit Saksa Rauddiviisi ja Balti Landeswehri üle oli moraalselt tähtis meie meestele ja naistele, kes olid sõjas – see on meie võidu püha, mis andis eneseusku ja kujundas tublisti meie ajaloolist enesemääratlust," lausus vallavanem.

Peotuli tegi peatuse Jõgeval, Kaareperes, Palamusel, Kuremaal, Laiusel, Sadalas, Vaiatus ja Tormas. Jõgevalt Kaareperre saatsid tuld Jõgeva koori- ja tantsujuhid, Kaareperest Palamusele ja Palamuselt Kuremaale sõitis tuli Palamuse vabatahtliku päästekomando autos. Kuremaalt Laiuse kirikuni eskortisid tule klubi Vooremaa Centrum/Rattabaas jalgratturid, sealt jätkas tuli teekonda kodutütarde marsisammu saatel. Laiuse vana seltsimaja juurest toimetasid tule lossivaremeteni Laiuse naisrühma Meie Mari tantsijad, kel sõiduvahendiks tõukerattad. Lossivaremetest Sadalasse kulges tuli motoklubi Jõgeva MC liikmete tsiklipõrina saatel. Viimased etapid meie vallas läbis peotuli erinevatel autodel.

Kui mõnel pool piirduti lühema tuletervitusega, siis mitmes paigas kuulati ka ajaloojutte, anti kontserte, peeti rahvapidu. Laiuse ja Torma kirikus sai tuli ka vaimulike õnnistuse. Jõgeva vallas aitasid tule liikumisele kaasa paljud laulu- ja tantsukollektiivid, sportlased, motohuvilised, kodutütred ja noorkotkad. Suurest peotulest võetud väikesed tulekiired valgustavad nüüd ka meie kodukandi kultuurilooga seotud paiku ning aitavad meeles pidada siinseid suurkujusid.

Oli tore ja hingeminev päev, eriti neile, kes peotule tõrvikut ise käes hoida said. Ja said seda paljud. Aitäh kõigile, kes korraldasid, esinesid või lihtsalt osa saama tulid! Jõgeva vallast lahkudes jätkas peotuli oma teekonda Tallinna, kus algab 5. juulil tantsupidu ja 6. juulil laulupidu.

GALERII