Üldhooldusteenus väljaspool isiku kodu

Väljaspool isiku kodu osutatava üldhooldusteenuse eesmärk on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt või püsivalt iseseisvalt toime tulla ja kelle toimetulekut ei ole võimalik tagada teiste sotsiaalteenuste või muu abi osutamisega.

Alates 1. juulist 2023 jaguneb hooldekodu kohamaksumus teenust vajava inimese ja kohaliku omavalitsuse vahel.

Üldhooldusteenuse tasumisel katab Jõgeva vald väiksema sissetuleku ja keskmise vanaduspensioni vahe. Inimese sissetulekuna läheb arvesse riiklik pension, kogumispension, töövõimetoetus ja sotsiaalmaksuga maksustatav tulu. Keskmise vanaduspensioni määr 2024. aastal, mille alusel arvestatakse täiendava hüvitise maksmist on 710,70 eurot. Kui teenusel saajal on keskmine vanaduspension on madalam, hüvitab Jõgeva vald puudujääva osa: keskmise vanaduspensioni ja isiku sissetuleku vahe.

Omavalitsustel on õigus kehtestada hoolduskuludele piirmäär, mis tagaks vähemalt mõnes hooldekodus inimesele teenuse kättesaadavuse. Jõgeva Vallavalitsusel hetkel piirmäära kehtestatud ei ole. Piirmäär ei saa olla nii madal, et üheski hooldekodus pole selliste hoolduskuludega teenust võimalik saada. Kehtestatud piirmäär  ei pea katma hoolduskulusid igas hooldekodus. Inimene peab hooldekodu valikul sellest lähtuma ja tegema valiku, arvestades ka iseenda ja ülalpidajate maksevõimekust.

Kui üldhooldusteenuse tagamisel teenuse saaja ja tema ülalpidamist andma kohustatud isikud ei ole võimelised objektiivsetest asjaoludest lähtuvalt enda või oma perekonna tavalist ülalpidamist kahjustamata teenuse eest tasuma võtab Jõgeva vallavalitsus tasumise üle osaliselt või täielikult. Sotsiaaltöö spetsialistil on õigus nõuda täiendavalt andmeid taotleja ja tema lähedaste sissetulekute ja vara kohta. Valla eelarvest makstava summa otsustamisel lähtutakse põhimõttest, et üldhooldusteenuse saajal võib pärast teenuse eest tasumist isiklikuks kasutamiseks jääda kuni kümme protsenti igakuisest sissetulekust.

Üldhooldekodu valikul lähtub taotlust menetlev spetsialist isiku abivajadusest ja vabade kohtade olemasolust hooldekodudes. Inimesel on võimalik jätkuvalt hooldusteenusele liikuda ka ilma kohalikku omavalitsusse pöördumiseta ja tasuda ise kogu teenuse maksumuse eest ning valida endale meelepärane teenuse osutaja.

Olenevalt isiku abivajadusest võib teenuse osutamine olla vajalik kas ajutiselt või pikema perioodi jooksul.

Taotlemine

Kohapeal

Täitke taotluse vorm paberkandjal ja tooge vallamajja.

E-mailiga

Täitke taotluse vorm, digiallkirjastage ja saatke [email protected]

Üldhooldusteenust vajaval isikul või tema esindajal esitada taotlus Jõgeva Vallavalitsuse sotsiaalosakonda, teenuskeskusesse või piirkonna sotsiaalhooldustöötajale. Taotluse võib saata ka e-postiga aadressil [email protected] või teatada teenuse vajadusest telefoni teel 776 6581.

Abivajavast isikust võivad teatada vallavalitsusele ka naabrid, arst, hooldaja, hooldustöötaja või muud isikud. Pärast taotluse esitamist või teatamist kõrvaliste isikute poolt hinnatakse isiku abivajadust.

Jõgeva valla territooriumil pakuvad ööpäevaringset üldhooldusteenust:

Kaarepere Pansionaat
Kaarepere küla, 49201 Jõgeva vald
526 7848, 776 2488
[email protected]

SA Jõgeva Haigla 
Piiri 2, 48307 Jõgeva linn
521 6945, 776 6221
[email protected]

Jõgeva Sotsiaalkeskus Elukaar OÜ
Roosi 6a, 48305 Jõgeva linn
522 3288, 776 2871
[email protected]

Vastutaja

Eve Viks

sotsiaaltöö peaspetsialist (teenuste valdkond)

Vastuvõtt: T, N 9.00-12.00 ja 12.30-16.00

Haridus: magistrikraad või vastav kvalifikatsioon

Eriala: sotsiaaltöö

Vastuvõtt: T, N 9.00-12.00 ja 12.30-16.00

Viimati uuendatud 18.01.2024

Kas sellest lehest oli abi?