« Tagasi

Eesti Taimekasvatuse Instituut saab uue aretuskeskuse

Jõgeva alevikus tegutsev Eesti Taimekasvatuse Instituut saab ületulevaks aastaks endale uue teraviljade aretuskeskuse hoone, mis ehitatakse aastaid tühjana seisnud katlamaja asemele. Uus aretuskeskus on kui juubelikingitus: 2020. aastal möödub sada aastat ajast, mil Jõgeval sordiaretusega tegelema hakati. Möödunud aasta lõpus sai instituut kätte uue hoone projekti.

Kui praegu on Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) hooned mööda Jõgeva alevikku laiali, siis uus hoone võimaldab kõik katsepõldudelt kogutud saagiga tehtavad toimingut ühte kohta koondada. Praegu veetakse seemned kõigepealt kuivatisse, sealt lattu ja siis laboritesse. Ehkki vahemaad pole pikad, raiskab see siiski aega. Uues aretuskompleksis on kõik koos: nii kuivati, ladu kui ka laborid. Nagu ETKI direktor Mati Koppel naljatamisi ütles, lähevad maja ühest uksest seemned sisse ja teisest uksest tuleb sai välja. Nisu aretamise juurde kuuluvad nimelt ka küpsetuskatsed, mis näitavad, kui head saiajahu ühest või teisest tulevasest sordist saab.

Aretuskeskuse hoone on projekteerinud OÜ BOA arhitektid. Huvitav on märkida, et vana katlamaja korsten jäetakse alles ning selle sisse on plaanis rajada väike puhkenurk grilli või lõkkeasemega, mis meenutab veidi hoone endist funktsiooni.

Kogu ETKI kinnisvara antakse üle Riigi Kinnisvara AS-ile ning sama firma hakkab korraldama ka uue hoone rajamist. Ehitamiseks läheb loodetavasti tuleval aastal, kui riigieelarvest vajalik summa eraldatakse. Hoone ehitamine ja sisustamine lähevad maksma ligi kolm miljonit eurot.

FOTO: BOA ARHITEKTIDE ESKIIS