« Tagasi

Jõgeva vald kinkis Eestile juubeliks tammesalud Pedja jõe kaldal ja Vaiatus

Lastekaitsepäeval, 1. juunil avati Pedja jõe kaldal Jõgeva linna 100 tamme salu. Kuus päeva varem, linna sünnipäeval, istutasid Jõgeva nime kandvad külalised, Jõgeva sõpruslinnade esindajad, vallavalitsuse liikmed, endised linnapead ja volikogu esimehed, Jõgeva valla noortevolikogu, 1938. aasta klubi liikmed ning Jõgeva meeskoor Mehis Pedjakalda tammikuse oma puud. Lisaks istutatud tammedele on tammesalus enam kui paarsada noort ise tõrudest kasvama hakanud tamme. Tammesalu avamisel edastas Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus riigisekretär Heiki Looti tervituse ning „EV 100 igas külas" Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt EV 100 toimkonna tervituse tammepargi rajajatele. Meeleolu lõid Merike Siiraku juhendatavad laululapsed Karikakra lasteaiast. Nii neile kui ka külalistele pakuti avamisel EV 100 jäätist. Kingitusest Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks annab märku maakivile kinnitatud metallplaat. Edaspidi jätkatakse tammesalu hooldamist: niidetakse muru, võetakse maha võsa ja haabasid ning istutatakse vajadusel noori tammesid ümber. Sallu tulevad jalgteed ning pingid.

Jõgeva vald kinkis Eestile teisegi tammiku, mis asub Vaiatus. Külavainu tammik istutati ning avati pidulikult 9. juunil. Ukraina taustaga ettevõtte Tickets Travel Network toetuse abil varus Jõgeva vallavalitsus 100 tammeistikut. Vaiatu tammiku rajamine osutus ülipopulaarseks. Tammiku istutamisele registreerus sadakond perekonda, kes soovisid istutada oma perepuu ning teha Eestile ja endile üks tore kingitus. Nii avaneski piki Jõgeva–Mustvee maanteed kulgejatele meeliülendav vaatepilt, kuidas perekonnad, vähemalt kolme põlvkonnaga, tammesid istutasid.

„Iga inimene on kindlasti oma elus istutanud ühe puu ja nii peabki tegema," lausus Jõgeva vallavanem Aare Olgo tammiku avamisel. Vallavanem lisas, et esimene tamm, mille ta istutas, oligi 1. juunil Pedjakalda tammesallu istutatud tamm. Varem on ta küll istutanud metsa kuuski ning koduaeda viljapuid, ent mitte ühtegi tamme. „Minu isakodus, Alaveres on kolm võimast tamme, ma ei tea, kes need on istutanud. Mulle meeldib mõelda, et istutajaks oli keegi minu esivanematest," sõnas Olgo. Vallavanem märkis, et Külavainu tammede istutajad on ka seitsme põlvkonna pärast teada, sest puud on nimelised ning tammesalu kaardistatakse. Vallavanem tunnustas 100 tammepargi idee algatajaid, Vaiatu külaseltsi ning hakkajaid perekondi, kes tulid rõõmsalt algatusega kaasa. Lõpetuseks luges vallavanem ette riigisekretär Heiki Looti tervituse. Ka Külavainu tammikus annab kingitusest Eestile märku maakivile kinnitatud metallplaat. Tammiku istutamisel mängis mõnusat rahvalikku muusikat Teppo lõõtsal Ülle Kool. Talgulistele pakuti kehakinnituseks kringlit ja morssi.

Pedjakalda tammiku avamine

Külavainu tammiku avamine