« Tagasi

Jõgeva vald saab miljon eurot Euroopa Liidu toetust tänavavalgustuse uuendamiseks

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) teatas sel nädalal, et Jõgeva vald saab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist 996 tuhat eurot toetust tänavavalgustuse kaasajastamiseks.

Projekti eesmärk on vähendada elektrienergia tarbimist tänu efektiivsema LED-valgustustehnoloogia kasutuselevõtule. Tööde käigus rekonstrueeritakse Jõgeva linnas 29 tänava valgustuspunktid. See tähendab, et valgustus uuendatakse ligemale pooltel linna tänavatest. Jõgeva vallavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder selgitas, et tänavate valiku aluseks on eelkõige liiklusintensiivsus: nüüdisaegse valgustuse saavad linna peamised tänavad Suur, Aia, Puiestee, Piiri, samuti linna kahe suure korterelamute piirkonna tänavad (Tähe, Sauna, Liiva, Tellise, Pae, Tellisaare, Kruusa tänavad), kus elab ligi 70 protsenti linna elanikest ja kus on suur segaliikluse osakaal. „Üldjuhul paigaldatakse maakaabeldus ja uued metallmastid, kuid erandina tooksin välja Roosi, Kalda, Tamme, Staadioni ja Pärna tänavad, kus rekonstrueerimisel säilivad sellele piirkonnale omased puitpostid ja õhkkaablid," märkis Teder ja lisas, et lõplikud lahendused võivad siiski veel täpsustuda projekteerimise käigus.

Kuremaa alevikus rekonstrueeritakse Palamuse-Soomevere tee, Pargi tn, lasteaed-algkooli, Pargi põik, Ujula, Keskasula, Ranna ja Metsa tänava valgustus. Jõgeva alevikus rekonstrueeritakse enamiku tänavate valgustus. Laiuse alevikus on plaanis peatänava ja viie kõrvaltänava tänavavalgustid välja vahetada LED-valgustite vastu. Kaarepere külas vahetatakse Tartu-Aravete maantee äärsed tänavavalgustid välja LED-valgustite vastu, samuti Palamuse alevikus Suure tänava ääres. Jõgeva vallavanem Aare Olgo rääkis, et tänapäevane tänavavalgustus aitab edaspidi vastavalt pimedusele reguleerida sobivat valguse hulka.

Jõgeva vallavalitsuse projekti kogumaksumus on ligi 1,35 miljonit eurot. Jõgeva valla omaosalus on sellest ca 350 tuhat eurot. Jõgeva vallavanem Aare Olgo märkis, et sarnase projektitaotluse esitas ka ühinemiseelne Jõgeva linnavalitsus, ent toona ei leidnud see toetust. „Edukas projekt annab kinnitust haldusreformi positiivsest mõjust – koos oleme tugevamad," täheldas Olgo.

Projekteerimistöödega alustatakse tänavu ning ehitusega järgmisel aastal. Tänavavalgustuse uuendustööd peavad olema lõpetatud hiljemalt 2020. aasta lõpuks.