« Tagasi

Kultuurikeskuse seinal avatakse Airi Rütteri bareljeef

10. veebruaril tähistab folklooriselts Jõgevahe Pere Jõgeva kultuurikeskuses oma 30. sünnipäeva. Samal päeval kell 15 avatakse kultuurikeskuse seinal folklooriseltsi asutaja ja kauaaegse eestvedaja, naiste tantsupidude käivitaja Airi Rütteri pronksbareljeef, mille autoriks on tuntud skulptor Jaak Soans.

Airi Rütter lahkus meie hulgast 2016. aasta detsembris. Kui Jõgeva linn andis möödunud aastal oma kodanikele võimaluse pakkuda välja nn kaasava eelarve ideid, siis tegi poliitik Mai Treial ettepaneku jäädvustada linnapildis linna aukodaniku Airi Rütteri mälestus. Kõige kohasemaks viisiks, kuidas seda teha, pidas ta bareljeefi paigaldamist kultuurikeskuse seinale: olid ju paljud Airi tegemised pikkade aastate jooksul seotud just selle majaga. Ta oli ka kultuurikeskuse kauaaegne juht.

Kaasava eelarve tarvis välja käidud ideedest pälviski rahvahääletusel kõige suurema toetuse Airi Rütteri mälestuse jäädvustamise idee. Selle teostamiseks oli linna mulluses eelarves ette nähtud 10 000 eurot.

"Valisime välja viis kunstnikku ja tegime neile suunatud pakkumise: pärisime, kas nad oleksid huvitatud sellise summa eest bareljeefi valmistegemisest," ütles endine Jõgeva linnavalitsuse ning praegune Jõgeva vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Helle Kajaste. "Saatsime kunstnikele ka Airi Rütteri fotod ja elulookirjelduse."

Kunstnike saadetud visioonidest jäi sõelale Jaak Soansi oma. Soansit võib nimetada eesti skulptuuri suurmeheks: tema loodud on näiteks A. H. Tammsaare monument Tallinnas ja Kristjan Jaak Petersoni monument Tartus.

Ajal, mil skulptor bareljeefi savimudelit valmistas, käisid linnavalitsuse, kultuurikeskuse ja Airi perekonna esindajad kolmel korral Tallinnas tema tööga tutvumas ning omalt poolt nõu andmas. Viimase käigu ajal tunnistati mudel sobivaks ning kunstnik võis taiese pronksi valada. Bareljeef toodi Tallinnast ära juba detsembris ning senini on see seisnud kultuurikeskuses. Nüüd aga leiab see koha kultuurikeskuse seinal.

Kui Airi Rütteri bareljeefi avamisele on oodatud kõik, kes tema kaalukast elutööst lugu peavad, siis Jõgevahe Pere sünnipäevapeole kutsus folklooriselts need inimesed, kes seltsi tegemistesse ühel või teisel viisil oma jälje on jätnud. Ka folklooriselts ise on jätnud sügava jälje Jõgeva, Jõgevamaa ja kogu Eesti kultuuritegemistesse. Palju õnne!