« Tagasi

Kuremaa lossi vestibüül saab soliidse ilme

Kuremaa lossi saabujaid tervitab peatselt värske ja soliidse ilme saanud vestibüül. Kuni remonditööd käivad, tuleb leppida sellega, et lossi peauks on suletud.

"Ükski sündmus meil vestibüüli remondi tõttu ära ei jää," kinnitas Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhatuse liige Tiina Tegelmann. "Tavaolukorras on lossi sisenemiseks kasutusel lossi ujula poolne külguks, rahvarohkemate sündmuste ajal palume siseneda tagauksest."

Vestibüüli remont peaks lõppema märtsis. Konkreetset kuupäeva ei hakanud Tiina Tegelmann siiski välja pakkuma, sest ehitus- ja remonditööde puhul võib alati üllatusi ette tulla.

"Aga kui vestibüül valmis saab, on meil juures üks ilus autentse ilmega, st mõisalik ruum," tõdes Tiina Tegelmann.

Vestibüüli remondi ühe eeltööna sai 2016. aasta aprillis teoks seinte sondeerimine. Seda tööd käisid tegemas Tartu kõrgema kunstikooli maalimise ja maalingute restaureerimise osakonna erialaõppejõud Heli Tuksam ja neli sama osakonna tudengit. Hilisemaid viimistluskihte ettevaatlikult eemaldades jõudsid nad välja algse seinapinnani, millel võis näha kustunud maalingukatkeid, ning leidsid ka fragmendi hiljem, arvatavasti 19. ja 20. sajandi vahetusel vestibüüli seintele maalitud jõulisest juugendstiilis ornamendist.

Juugendmaalingu fragment on plaanis välisuksest vasakule jääval seinal ka eksponeerida. Üldiselt saavad vestibüüli seinad aga tagasi oma algsed, roosakad ja hallikad toonid. Taastatakse ka laekarniis ja uksepealsed karniisid, millest vestibüül jäi ilma 1986. aasta tulekahju tagajärjel.

Vestibüüli sisekujunduse tööprojekti autor on Nele Rohtla Mõisaprojekt OÜ-st. Ehitajaks on OÜ Jaagor Grupp, kellel olemas muinsuskaitselistel objektidel tegutsemise luba. Ehitustööd tehakse Jõgeva valla eelarve raha eest ja sedakorda on mõeldud ühinemiseelset Jõgeva valda. Tööd lähevad maksma umbes 75 000 eurot.