« Tagasi

Tallinnas läks liinile Alo tramm

Täna, 22. veebruaril, saadeti Tallinnas liinile Alo Mattiiseni järgi nimetatud tramm Alo. Pidulikul sündmusel osalesid Alo Mattiiseni lähedased ning sõbrad, Jõgeva vallavanem Aare Olgo, Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu, kesklinna vanem Vladimir Svet ja Tallinna Linnatranspordi AS-i trammiliiklusteenistuse direktor Andres Vään. Tramm liikus depoost Kadriorgu ja tagasi. Kõigil huvilistel oli võimalus trammipeatustes peale tulla ning väljuda. Kogu reisi vältel kõlasid Jõgeva muusikakooli tütarlastekoori esituses Alo Mattiiseni lood. Neidusid juhendas muusikakooli direktor Merike Katt.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnas trammi liinile saatmisel, et Alo on meie uue tulemise suuremaid sümboleid ning vabaduse vundament. Riisalu rõhutas, et vabadus ei ole iseenesest mõistetav, vaid selle säilitamiseks tuleb vaeva näha. Kesklinna vanem Vladimir Svet nentis, et Alo looming tuletab meelde, et tänane vabadus pole niisama tulnud. „Veretult, lauluga välja võideldud vabadus on Alo teene," lausus Vladimir Svet.

Jõgeva vallavanem Aare Olgo rääkis, et seekord oli Tallinnase tulek eriti rõõmus ja helge. „Bussisõidul laulsid Jõgeva muusikakooli tütarlapsed – ja kenasti laulsid," kiitis vallavanem. Vallavanemal on isiklikud mälestused Alo Mattiisenist. „Olime Aloga üleaedsed, nägin kui ta aias oma esimesi samme tegi. Mina, pisut vanemana andsin talle ka nõu, küll mitte muusikavallas," muigas vallavanem. Aare Olgo rääkis, et kui ta Alo õele helistas ja rääkis ideest tramm Alo auks nimetada, võttis see õe sõnatuks. „Ade mõtles paar tundi ja ütles, et see on hea mõte," rääkis Olgo.

Andres Vään tunnustas nii Jõgeva vallavanemat Aare Olgot, kui ka ajakirjanikku Jaan-Ivo Lukast, kes paralleelselt tegid ettepaneku nimetada muusikatramm Alo Mattiiseni järgi Aloks. „Trammis oleval tahvlil saab Alost lugeda nii eesti, vene, kui ka inglise keeles. Nii jõuab tema lugu üle maalima," ütles Vään.

Alo Mattiiseni õde Ade Hintsov tänas nii idee algatajaid kui ka Jõgeva elanikke, kes pole Alo unustanud. Õde tundis heameelt, et tramm saadeti liinile just Eesti Vabariigi sünnipäeva eel. „Loodan, et see tramm mõjutab ka Tallinna õpilasi, kes saavad nüüd teada Alost ja tema loomingust," märkis Ade Hintsov.

Trammi paigaldatud teabeaknalt võib lugeda: „Mõistmaks Alo Mattiiseni (1961–1996) suurust, peab tundma maad ja rahvast, kelle poeg ta oli. Eesti on väike riik, mille vabaduspüüdeid on läbi ajaloo maha surutud. Vägivalla ees on siinne rahvas pidanud sageli alla vanduma, ent laulukeeles on leitud võimalus oma lootusi ja unistusi maailmale kuulutada."

Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon. Alates läinud aasta septembrist sõidavad Tallinnas Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi ja lõõtsamaestro Heino Tartese järgi nimetatud trammid. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis saanud nime Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.