« Tagasi

Uus Jõgeva põhikool ja linnaraamatukogu alustasid tööd

1. septembril avati Jõgeval pidulikult põhikooli ja linnaraamatukogu hoone. Koolimaja ees toimunud aktusel laulis Jõgevalt pärit näitleja Hele Kõrve kunagi Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti poolt Jõgeva gümnaasiumile kirjutatud koolilaulu, mille Jõgeva põhikool nüüd oma lauluna kasutusele võtab. Hele Kõrvet saatis akordionil Vladimir Karjalainen.

Hele Kõrve lõi koolipõlves kaasa Jõgeva gümnaasiumi kooliteatris Liblikapüüdja. Praegu samas kooliteatris tegutsevad noored etendasid uue koolimaja siseõues lavastust, mis kõneles uue maja ehitamisest ja koduks kasvamisest. Lavastaja Lianne Saage-Vahur ja 85 noort näitlejat olid avamispeo külalistele elamuse pakkumiseks teinud ära suure töö. Avamispeo päevajuhiks oli raadioajakirjanik Märt Treier.

Jõgeva põhikooli direktor Triin Lõbu sõnas, et uue koolimaja avamine on märgiline sündmus nii vallale kui tulevastele lendudele. Direktor väljendas heameelt, et omavalitsus ja kogukond panustavad haridusse.

Jõgeva linnaraamatukogu direktor Meeri Remmelg nentis, et raamatukogul on erakordne pidupäev – esimest korda asutuse 106aastases ajaloos sai raamatukogu päris uued ruumid. Raamatukogu ehitamise idee venis aastate jooksul visalt, kuni 2017. aasta oktoobris allkirjastati raamatukogu projekteerimis- ja ehitusleping. Uude majja sisenejale avaneb suur avatud saal, kus kõik endised raamatukogu osakonnad paiknevad ühel pinnal. Pilku püüab julge disain ning värviküllus. Lugemissaalis paiknevad mugavad istumiskohad ning laudade juures saab mugavalt oma nutiseadmeid laadida. Oluliselt on paranenud töö-, olme- ja hügieenitingimused. „Kaasaegsed raamatukogud on kujunenud sotsiaalse suhtlemise kohtadeks ning meie uus raamatukogu ongi avatud planeeringuga. Elu linnaraamatukogus saab olema senisest aktiivsem, uudishimulikum ja elurõõmsam," sõnas raamatukogu direktor avamisel. Eriti teretulnud on noored lugejad. „Ootame tihedat koostööd kooli ja õpetajatega," sõnas Remmelg. Raamatukogu õuel asub ka tagastuskast, kuhu saavad lugejad igal ajal raamatud tagastada. Siseruumides on kiiremaks tagastamiseks nüüdsest tagastusautomaat. Raamatukogul on uus kunstiriputussüsteem ning huvilistele on avatud akvarelligalerii Kala näitus „Koos ja omaette".

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets sõnas, et igas kogukonnas on uus koolimaja märk, mida mäletatakse. Kantsler tõi välja, et Jõgeval on koostöö kogukonna, valla ja riigi vahel viinud korrastatud koolivõrguni, siin tegutseb tasemel riigigümnaasium ja nüüdsest ka kaasaegne põhikool. Kantsler kinkis linnaraamatukogule raamatu ministeeriumi ajaloost ning koolile GoPro seikluskaamera, et vilkal koolielul silm peal hoida.

Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus rääkis, et uus koolimaja on nii õpilastele kui õpetajatele turvaline, mugav ja inspireeriv. Ta kutsus kooliperet üles hoidma majas rõõmu, sõprust, head nalja ja harmooniat. Jõgeva vallavanem Aare Olgo märkis, et nüüd saavad lapsed Jõgeval kogu haridustee läbida väga heades tingimustes. Renoveeritud lasteaiad ja riigigümnaasium olid juba varem olemas. „Nüüd on ka vahepealne lüli põhikooli näol suurepärases korras," sõnas vallavanem.

KCR Ehituse juhatuse liige Siim Kroodo lausus, et edukas lõpptulemus saavutati tänu heale meeskonnale ja koostööle tellijaga. Ehitajad kinkisid koolile välimale aluse koos nuppudega, mis asub kooli sisehoovis. „Arvan, et see mäng sobib selle kooli õpilastele väga hästi. Male on tarkade inimeste mäng ning te kõik olete kindlasti väga targad ja saate males oma oskusi parandada," sõnas Kroodo. Kooli ja raamatukogu ehitustöid tegid OÜ KRC Ehitus ja AS Tartu Ehitus. Hoone projekteeris Kalle Vellevoog arhitektuuribüroost JVR OÜ ning sisekujundaja oli Tiiu Truus.

Uus hoone toob koolipere ühe katuse alla. Eelnevalt olid põhikooli õpilased kahe maja peale jagatud. Maja on ehitatud 680 õpilasele ning vastab koolipere vajadustele. Koolimajas ja raamatukogus on pinda 6260 m2, millest 630 mon linnaraamatukogu kasutuses. Uues põhikoolihoones on loodud lastele nüüdisaegne õpikeskkond. Tõusva astmestikuga aatrium sobib nii õppetööks, ühisloenguteks kui ka puhkamiseks. Õppuritel on ka piisavalt võimalusi liikumiseks. Uues Jõgeva põhikoolis läks esimesse klassi 66 last. Kokku õpib 2019/2020 õppeaastal Jõgeva Põhikoolis 661 õpilast.

Ehitustööd koos sisustusega läksid maksma 7,5 miljonit eurot, millest valla omaosalus oli 2,5 miljonit. Jõgeva põhikooli rekonstrueerimise ja sisustamise töid kaasrahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist. Linnaraamatukogu hoone ehitamise ja sisustamise finantseeris vald täies mahus omavahenditega.

GALERII