2018. aasta kultuurivaldkonna loomepreemiad

Korraldajapreemia pälvis Look MTÜ, kogukonnapreemia Härjanurme Maarahva Selts ja loomingupreemia Arlet Palmiste.

 
Look MTÜ korraldab juba traditsiooniks saanud Theodor Lutsu filmipäevi. Ka sellel aastal oli kahepäevane põnev programm Eesti filmidest. Palamuse suveklassika sari toimub juba aastast 2007, see on traditsiooniline kontsert, mis kutsub kokku külalisi kaugemaltki kui Jõgevamaalt. MTÜ Look mängib suurt rolli ka Varbevere piirkonna kultuurielu korraldamisel. Näitused, kontserdid ja kogukonnatunnet tõstavad ettevõtmised saavad tihti alguse just Arne ja Tiina eestvedamisel. 2018. aastal sai nende algatusel teoks Varbevere talusid tutvustav fotonäitus „Talud raami!".
 

Härjanurme Maarahva Seltsi pikaajaline eestvedaja Karina Kaarepere pälvis detsembris Jõhvi kontserdimajas Eesti Vabariigi presidendilt Kersti Kaljulaidilt aasta vabatahtliku 2018 aumärgi.

Härjanurme Maarahva Seltsis ja selle kokkuhoidvas peres märgatakse üksteise väärtusi ja kordaminekuid märgatakse. Sadukülas töötavad kolmapäeviti lauluring ja neljapäeval käsitööring. Kangasteljed on rahvamajja toonud Saduküla kandi tragid naised Anne Mägisoo, Anu Kõrve ja Marianne Orgulas nii oma kodust kui ka tuttavate käest. Tänavu hakkavad seltsi liikmed kuduma Kursi kihelkonna rahvarõivaseeliku kuponge, millest hiljem ka seelikud õmmeldakse. Tarvilik raha saadi LEADER-programmist. Samuti korraldatakse juba viiendat korda Saarevälja roosipäeva. Härjanurme Maarahva Selts on ka hea koostööpartner Jõgeva vallavalitsusele. Nad haarasid kohe kinni ideest võõrustada EV100 rahvamatka, mis toimus tänavu 6. jaanuaril.

„Meie saalis saab mängida võrkpalli ja indiacat. Sportmänge harrastavad ka mehed. Mõnedki kokkusaamised, näiteks reisimuljete vestmised ja kalendritähtpäevade tähistamised, saavad teoks raamatukoguhoidja Inna Kübarsepa eestvedamisel ja meie majas paiknevas raamatukogus," rääkis Karina Kaarepere, seltsi eestvedaja, hiljuti ajakirjanikule. „Seltsielu alustasime kohe, kui Eesti taasiseseisvumine seda võimaldas. Kaasa hakati lööma perekonniti. Paljud toonased lapsed on nüüd täiskasvanud ja tegusad seltsi liikmed ja nende lapsedki on nüüd kaasatud," sõnas Karina Kaarepere.
 
Arlet Palmiste kirjutas 2018. a jaanuaris näidendi „Liiv teel", mis jutustab eesti luuletaja Juhan Liivi ja Laiuse koguduse õpetaja Johan Kõpu tutvusest ning Juhan Liivi lühikesest viibimisest Kõppude peres. Tegevus toimub 1910. aastal, Laiuse pastoraadis. Ka tüki lavastajaks oli Arlet Palmiste. Etendusi anti seitse ja publiku huvi elulise draama vastu oli suur. Lavastus tunnistati Jõgeva- ja Tartumaa harrastusteatrite festivalil 2018. a parimaks lavastuseks.
 
Lisaks kolmele preemiasaajale kandideerisid kultuuripreemiale veel järgmised isikud ja organisatsioonid. 
Jõgeva linnaraamatukogu kollektiiv – organiseerib huvitavaid ja harivaid kultuuriüritusi Jõgeva linna- ja vallarahvale. 
Janek Kivimurd – Varbevere kogukonna HING ja eestvedaja.
Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja – üleriigiliste kultuurisündmuste korraldaja. 
Ainar Ojasaar asjatundlik ja võimekas persoon erinevate kultuurisündmuste korraldamisel Jõgeva vallas.
Tiina Tegelmann – aastaringse töötava ja huvitava kontserdikava välja töötamise ja ellu viimise eest Kuremaa lossis aastal 2018.
Vello Pütsep – Kuremaa kultuurielu edendamise eest, Kuremaa seenioride, nais- ja meesansambli juhtimise eest.
Ivo Kiis – Kuremaa lossi näituste ja eksponaatide kujundamise eest.
Andres Lippur – 50. ümber Kuremaa järve jooksu retropagasi korraldamise eest.
Mart Nõmmik  50. ümber Kuremaa järve jooksu korraldamise eest.
Ene Sööt  Jõgeva linnaraamatukogus koos käiva eakate raamatusõprade kirjandusringi korraldamine ja eestvedamine. 
Pille Tutt  Sadala Külade Seltsi eestvedamine ja juhtimine koos kogukonnaga.
Sergei Jerjomin  Jõgewa muuseumi arendamine ja erinevates projektides osalemine.
Liina Laurikainen – suure loomingulise võimega vabakutseline fotograaf.
Toomas Reisalu  Isikunäituse "Algus" korraldamise eest Jõgeva kultuurikeskuses.
Lianne Saage-Vahur – Jõgeva kooliteatri traditsiooni hoidja. 
Ülle Ottokar  maalingute kavandite autorJõgeva valla noorte grafiti suvepäevadel ning möödunud aastal kavandas ta seinamaalingu Kaarepere rahvamaja siseseinale.
Maris Paas ja Janek Varblas  A. Kivirähki „Aabitsa kuke" lavastamine ja lavastuse esitamine erinevates rahvamajades üle Eesti. 
Palamuse Kultuur – Ehtel Valk  Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud rahvakultuurinädala korraldamine. 
Sadala Külade Selts  alates 2004. aastast vabatahtliku tegevuse edendamine Sadala piirkonnas, väärtustades ja arendades tasakaalustatult piirkonna 13 küla kogukondlikku koostööd, omakultuuri, rahvakultuuri. 
Torma naisrühm – 20. aastat aktiivne ja tegus Torma naisrühm. 
Kultuuriselts Jensel  Jõgevamaa memme-taadi tantsupeo korraldamine Kuremaal.
Kuremaa naisansambel – Jõgevamaa esindamine Stokholmi Eesti majas 2018. aasta augustis toimunud Jõgevamaa päeval.

Mittetulundusühing Tähetund  organiseerib ja rahastab üleriigilisi üritusi, mis on saanud tuntuks oma väga hea ja läbimõeldud korralduse poolest.