« Zurück

Jõgeva keskväljaku eskiisprojekt sai valmis

Jõgeva linnakeskuse eskiisprojekti on pärast võidutöö väljakuulutamist tehtud vallavalitsuse soovitud muudatused ning lõplik lahendus on valmis saanud. Täna allkirjastasid Jõgeva vallavanem Tiit Lääne ning keskväljaku projekteerija Villem Tomiste eskiisprojekti vastuvõtmise akti.

Arhitekti sõnul valmib veebruari lõpuks eelprojekt ning sellest kaks kuud hiljem põhiprojekt. Jõgeva linna keskväljaku projekti esimeses etapis saab uue ilme kulutuurikeskuse, riigimaja, ärikeskuse ja kaubahalliga piirnev ala. Lahenduse ideeks on lõimida Jõgeva keskväljak ja kaks peatänavat terviklikuks linnaruumiks. Väljaku „majakateks" on kaks linna sümbolit, Eesti lipp ja külmalinna sümbol jääpurikas, mis paistavad silma ka mööduva rongi aknast.

Keskväljak on kaetud heledas toonis kuusnurksete lumehelbemustriga betoonplaatidega. Väljaku kahele küljele on kavandatud jääpurika kujulised teraskonstruktsioonid, millele kasvatatakse liaanid. Suvel on purikad roheluses ning talvel katab neid lumi. Platsi keskmesse on kavandatud väljaku tasapinnast purskavate jugadega purskkaev. Joad on altpoolt valgustatud ning plaanis on lisada muusika.

Liikluskorralduslikus mõttes on tegemist ühise ruumiga, kus tuleb arvestada jalakäijate liikumisega. Kogu väljaku ala ja Suure tänava pind on kavandatud samas tasapinnas. Kõnniteedel ja ülekäikudel kasutatakse siledaid katendeid. Sõiduteedel on kasutatud sillutisena kiirust piiravat täringukivi. Puhkepäeviti ja õhtuti toimuvad siin laadad, kontserdid ning vaadatakse suurelt ekraanilt filme või spordisündmusi. Argipäeviti toimivad väljaku osad parklatena. Tänavatele on ette nähtud piisav arv parkimiskohti nii autodele kui jalgratastele. Parkimiskohti on võrreldes praegusega ala ulatuses juurde loodud.

Tänased noored puud istutatakse ümber ning platsi ääristavate hoonete ümbrusesse istutatakse kõrgekasvulised püramiidsete taimede istikud. Platsi mööbel on liigutatav, igaüks saab toole ja laudu ümber paigutada. Väljakule on kavandatud liigutatavad turukioskid, mille esiseina avades moodustub müügiletile varikatus.

Kultuurikeskuse esisele platsile istutatakse uus jõulukuusk, mille kõrval paikneb väike lava. Lava vastas rullub purikate vahelt alla kinoekraan. Suur lava paigutatakse keskväljaku keskmisesse ossa, nagu ka uisuplats, suuremate sportmängude ala ja festivaliplats. Keskväljaku liikumist organiseerivad liigutatavad taimekastid, mille kooslusest leiavad toitu värvulised ning maitsetaimi inimesed.

Keskväljaku pikikülgi palistavad kõnniteid valgustavad luulelambid. Lambivarrele tõstetakse ümber praegu väljaku keskosal lampidele paigutuvad Betti Alveri luuletused, millele tulevikus lisandub ka teiste kohalike autorite nagu näiteks Jüri Leesmendi looming.