« Zurück

Jõgeva linnakeskus otsib uut arhitektuurilahendust

Jõgeva vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja arhitektuurivõistluse Jõgeva linnakeskusele ruumilise lahenduse leidmiseks. Võistlusala hõlmab linna tänast keskväljakut, peamist äri- ja kaubandustänavat (Suur tn), väljaku lääneserva jääva hoonestuse mahulist ideelahendust ning ühendust bussijaama ning teisel pool raudteed oleva linnaosaga.

„Loodan arhitektuurikonkursi võidutöödes näha Jõgeva kesklinna kui maakonna esindusväljakut, mis pakub võimalusi puhkepausideks, aktiivseks vabaaja veetmiseks, kaugtööks, välikinos filmide vaatamiseks, suuürituste, kontsertide, laatade korraldamiseks ning rahval nende ürituste nautimiseks," ütles Jõgeva vallavolikogu esimees ja žürii esimees Aivar Kokk. Ühtlasi peaks ideelahendus aitama linnakeskusega siduda bussijaama ja linnaosa teisel pool raudteed ning lahendama kasvavat parkimisprobleemi.

Jõgeva linnakeskuse ehitusprojekt koostatakse mitmes etapis lähtuvalt ehitushanke rahastamistingimustest. Esimesse etappi kuulub keskväljak, mille projekteerimise ajaks on planeeritud 4 kuud. Ülejäänud võistlusala lahendatakse järgmistes etappides. Võistlus on avatud riigihanke ideekonkurss väliruumi eskiisprojekti saamiseks. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 23. oktoober. Võistluse auhinnafond on 30000 eurot.

„Eesti Arhitektide Liit alustab sellel sügisel „Hea avalik ruum" programmi järjekordsete linnaruumi arhitektuurivõistlustega. Eesmärgiks on elavdada ja väärtustada Eesti väikelinnu ja tõsta nende elukeskkonna kvaliteeti, andes niiviisi hoogu ka kohalikule ettevõtlusele," ütles „Hea avalik ruum" arhitektuuriprogrammi eestvedaja Kalle Vellevoog.

Arhitektide liit kirjutas alla lepingutele kultuuriministeeriumi ja rahandusministeeriumiga, mis võimaldab rahastada „Hea avalik ruum 2020" jätkuprogrammi raames kokku nelja võistlust. Ministeeriumite panus on kokku 60 000 eurot, mille eest korraldatakse võistluste ettevalmistamine ja läbi viimine ning iga kaasatud kohalik omavalitsus panustab 20 000 kuni 30 000 euroga.

Võistluse žüriisse kuuluvad Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk (žürii esimees), Jõgeva vallavanem Tiit Lääne, Jõgeva abivallavanem Aive Tamm, Jõgeva vallaarhitekt Anne Örd, „Hea avalik ruum" programmijuht Kalle Vellevoog ning arhitektid Katrin Koov ja Jan Skolimowski Eesti Arhitektide Liidust. Žürii varuliikmed on Jõgeva abivallavanem Terje Rudissaar ning arhitekt Pelle-Sten Viiburg.

„Hea avalik ruum" programm oli kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, kui korraldati 15 linnakeskuse ja -väljaku arhitektuurivõistlus. Kuna huvi ja soov oma linnakeskused korda teha oli aga palju rohkematel omavalitsustel kui esimesse etappi mahtusid, algas 2019. aastal „Hea avalik ruum" jätkuprogramm. 2020. aastal viiakse jätkuprogrammi raames läbi neli arhitektuurivõistlust Jõgeva, Sindi ja Kunda keskusalade uuendamiseks. Neljas keskusala on hetkel veel kokkuleppimisel.

Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" läbi viidud arhitektuurivõistlused 20 linnas, millest 8 linna rekonstrueeritud südamed on juba valminud (Tõrva, Põlva, Valga, Võru, Rapla, Rakvere, Elva ja Kuressaare). Sellel aastal on veel valmimas Kärdla ja Viljandi uuendatud keskväljakud.

Foto: Ülle Maiste, Eesti Arhitektide Liit