RSS

23/09/19
RSS (ingliskeelne lühend sõnadest Rich Site Summary või Really Simple Syndication) on uudistevoo vormingu standard internetis kasutamiseks, peamiselt veebilehtede sisukorra või uudiste kokkuvõtete tegemiseks.
 
RSS võimaldab lugeda uudiseid spetsiaalse programmi abil, mis käib veebilehekülge iga natukese aja tagant kontrollimas. Tänu sellele ei pea kasutajad enam iga natukese aja tagant käima vaatamas, kas neid huvitavatesse rubriikidesse on uusi uudiseid lisatud, vaid selle töö teeb kasutaja eest ära spetsiaalne programm ehk RSS-sirvija. RSSi levikule on kaasa aidanud ajaveebide suur populaarsus, sest RSS-vormingus kokkuvõtted on mugav vahend operatiivse info saamiseks huvipakkuva lehekülje muutmisest.
 
RSS lugeja abil on võimalik olla kursis sellega, mis toimub Teid huvitavatel veebilehekülgedel (nt blogides või uudisteportaalides) ilma iga kord konkreetseid veebilehti avamata - uudiseid saab lugeda mugavalt ühest programmist. Erinevus tavapärasest uudiste tellimisest seisneb selles, et Te ei pea oma e-maili kuhugi sisestama. Piisab kui sisestate RSS voo viite RSS-i toetavasse programmi ja värsked uudised on kogu aeg Teie arvutis.
 
Kui veebilehte on võimalik jälgida RSSi abil, siis viitab sellele RSS logo ikoon veebilehitseja aadressireal või vastav link.
 
RSS-i lugemiseks sobivad järgmised vabavaralised programmid: Feedly (veebipõhine), Feedreader (Windows), QuiteRSS (Windows, Linux, Mac), Liferea (Linux), Mozilla Firefoxi ja Opera veebilehitsejatesse on RSS-sirvijad juba sisse ehitatud nagu ka Mozilla Thunderbird e-posti programmi. Erinevate RSS lugejate kohta saab ülevaate Wikipediast: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_feed_aggregators.
 
Jõgeva valla veebileht väjastab järgnevaid RSS vooge:
 
 
 
Author: VEIGO MANDRE