Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Tagasi

Töö tuleb ise koju kätte

„Lapsena olin uue kooliaasta lähenedes alati stressis, sest teadsin, et varsti tuleb vanavanemate juurest Lilastverest, kus olid mets ja vabadus, koju Vaimastvere kortermajja minna," meenutas Ott Koppa. Nüüd on vanavanemate kodust, Metstoa talust Lilastveres, saanud Ott Koppa päriskodu, kus ta võib olla nii palju, kui tahab. Isegi tööle pole sealt vaja minna, sest töö tuleb koju kätte. Ott Koppa on hinnatud taksidermist ja need, kes tema teenust vajavad, leiavad ta ka metsatagusest talust üles.

Taksidermist on topisemeister, mitte taksikoera soojendaja, nagu mõned võhikud või naljahambad on arvanud. Et Ott sellise vähelevinud alaga tegelema hakkas, on igati loogiline: ka tema isa Hillar on sel alal tuntud tegija. Esimesed õpetused saigi Ott isalt. Hiljem on ta end täiendanud Soomes ja Aafrikas.

Koppade kodu on nagu mini-loodusmuuseum, kus võib kohata igasuguseid kodu- ja välismaise fauna esindajaid. Tegemist on küll topistega, ent välja näevad loomad just nii, nagu oleksid nad elus. Teatud määral aitab loomade loomuliku oleku tabamisele kaasa topisemeistri haridus: ta on magistrikraadiga bioloog. Kogemused ja kunstianne tulevad samuti kasuks.

Võrreldes varasemate aegadega on topisemeistri töö mõnes mõttes lihtsamaks läinud. Kui varem tuli topis takku täis toppida, siis nüüd on võimalik tellida makrofleksi sarnasest massist loomamannekeen. Ka konkreetsele liigile sobivad klaassilmad saab internetist tellida. Teisalt on meistri töö keerulisemaks läinud: topiseid tuleb nüüd teha ka eksootilistest loomadest. Ott Koppa on teinud topisteks näiteks Namiibias, Põhja-Ameerikas ja Venemaal lastud loomi.

Ott Koppa on osalenud ka taksidermistide maailmameistrivõistlustel ja sealt paar medalitki saanud. Viimasel ajal pole ta siiski enam aktiivselt võistelnud. „Pole ka vajadust „pildil olla", sest tööde järjekord ulatub niigi enam kui aasta kaugusele," märkis Ott Koppa.

Ta kolis koos perega Lilastverre üheksa aastat tagasi, kui vana lauda asemele ehitatud uus elumaja valmis sai. Peres on neli last, pooleteisene Ingrid, neljane Raimond, 12-aastane Tormis ja 16-aastane Livia. Tormis õpib Torma põhikoolis, Livia alustas sel sügisel Tartus gümnaasiumiõpinguid.

Ott Koppale meeldib olla oma aja peremees. „Mõnel päeval hoian lapsi, et naine tööl saaks olla, mõnel päeval lähen hoopis jahile. Tööd teen siis, kui saan või kui raha otsa lõpeb. Väikeettevõtja elu ongi selline," ütles Koppa ja lisas, et julgustab ka teisi inimesi väikeettevõtlusega tegelema. See võimaldab elada seal, kus tahad, ning teha tööd siis, kui sulle sobib.

RIINA MÄGI