Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Tagasi

Torma POÜ on oma kandi suurim tööandja

Torma Põllumajandusosaühing oli üks viieteistkümnest firmast, mis tekkis siis, kui Torma sovhoos 1993. aastal likvideeriti. Kui neliteist firmat läks ajapikku hingusele, siis Torma POÜ on jätkuvalt Torma kandi suurim tööandja. Kaugemale nähtavaid muutusi ei kutsunud esile ka see, kui firma omal ajal käivitanud ja silmapaistvale tasemele viinud Ahto Vili kõrvale astuda otsustas ning koos teiste osanikega Torma POÜ Austria kapitalil põhinevale osaühingule Vaklak maha müüs. Vaklak on ostnud Eestis teisigi põllumajandusettevõtteid ning ühtekokku kuulub neile üheksa piimafarmi (Jõgevamaal veel Adavere Agro) ning suurel hulgal põllumaad. Torma POÜ-d juhib praegu Toomas Kulu (pildil), kes varem oli tegev põllumajandustehnika müügi alal.

Torma POÜ on ikka kuulus olnud oma tasemel piimakarja poolest. Praegu on ettevõttel umbes 500 lüpsilehma, koos noorloomadega on kari 1000-pealine. Iga päev viiakse Tormast Valio meiereisse 13–14 tonni piima. Raha laekub neilt alati õigel ajal, aga piima kilohind võiks praegusest 30 sendist kõrgem olla.

Vilja, enamasti nisu, otra ja rapsi, kasvatatakse Torma firmas enam kui 1200 hektaril, lisaks on üle 800 hektari rohumaid. Suurem osa maadest on rendimaad. Vili läheb enamasti müügiks, osa ka loomadele söödaks. „Möödunud aastal oli kehv vilja-aasta. Tänavu on saak hea, aga hinda õieti polegi," nentis taimekasvatusjuht Koidula Liis. Tema sõnul kasvatatakse oma loomade tarbeks ka maisi ja seegi kasvas tänavu hästi. Tootmisjuht Aksel Simson lisas, et lehmad söövad maisisilo hea meelega ning mingit kõrvalmaitset see piimale ei anna.

„Eelmisel aastal jäime miinusesse, tänavu jõuame nulli või väikesesse plussi. Saak on tänavu küll pea poole suurem, aga vilja hind on langenud ja sisendite hinnad tõusnud," võttis Toomas Kulu jutu lühidalt kokku. Torma POÜ-s on aasta ringi tööl keskmiselt 40 inimest, hooajal palgatakse kümmekond inimest lisaks. Praegu tööjõudu jätkub, ent varem või hiljem hakkab inimeste leidmisega probleeme tekkima.

Et tublisid töötegijaid hoida ja uusi leida, tuleb inimeste eest hästi hoolitseda. Kasvõi nii, et hooajal viiakse töötajatele soe söök kohapeale. Töökotta on välja ehitatud olmeruumid, parandatud olme- ja töötingimusi laudas. Lisaks renoveeriti mitu korterit, mis on oma töötajatele soodsalt välja üüritud, ning firmal on ka vabu kortereid, mis ootavad uusi töötajaid. Muidugi tehtaks töötajate heaks palju rohkem, kui piima- ja viljahinnad oleksid kõrgemad.

RIINA MÄGI