« Tagasi

Politsei hoiatab: kelmid ei puhka

Oma turvalisusele ja kodu kaitstusele ei saa mõelda hoogtöö korras, vaid see vajab pidevat tähelepanu. Ajal, mil meedia punab hoiatusteadetest, et jälle on mõni kelm liikvel, muutuvad kõik ettevaatlikuks ja hoolsaks. Seda valvsust tuleb säilitada aga pidevalt, kuna kelmid ei küsi heausklike inimeste tüssamiseks kohta ega aega. Igaüks ja igal ajal võib olla neil luubil.

Kelmusskeemegi leiutatakse pidevalt juurde, sest kui üks enam ei tööta, tuleb uus kohe asemele. Mõned trendid on siiski püsivamad. Näiteks otsivad kelmid ennekõike ohvreid eakamate ja üksi elavate inimeste seast. Nii on suureks abiks, kui nooremad pereliikmed hoiavad oma vanemaid ja vanavaemaid võimalike ohtudega kursis ning aitavad neil vajadusel õigeid otsuseid vastu võtta.

Klassikaline näide on telefonikelmid, kes mõtlevad välja mõne petuloo ning veenavad kõnele vastanut investeerima, neile raha andma või ka laenama. Samamoodi tegutsevad kelmid ka internetis. Nii näiteks langes aasta alguses ühe väidetava Afganistaani sõjaväekelmi ohvriks Põltsamaal elav viiekümnendates naine, kellele sõdur südantliigutava e-kirja saatis, abi palus ning edasise suhtluse käigus naise usalduse võitis. Paraku kasutas kelm aga tolle naise heatahtlikkust ja vastutulelikkust ära ning pettis temalt välja pea 15 000 eurot.

Keegi meist ei taha sattuda pettuse ohvriks ning õigupoolest annab seda ka vältida – peab olema lihtsalt hoolikas ja valvas. Telefonitsi raha küsivate võõrastega ei tasu suhelda. Internetis saadud kirjadesse, mis lubavad ootamatuid rahasaadetisi, kiiret rikastumist, suuri lotovõte või muid hüvesid, tasub suhtuda alati skeptiliselt – raha ei kasva puu otsas ja niisama üksi võõras seda tundmatutele ei jaga ega saada. Kahtlased kirjasaajad tuleks lihtsalt ära blokeerida või nende vigases keeles kirjutatud kirjad otsejoones prügikasti saata.

Kui teil on kahtlusi, et tegu võib olla kelmiga, ei tohiks mõtlematult ühtki senti välja käia ning juhtunust peaks teada andma politseile. Korrakaitsjad selgitavad, kas tegu võib olla kelmiga, hoiatavad vajadusel teisigi inimesi ning võtavad süüdlase vastutusele.

Telefonitsi või kirja teel laekuvatesse pakkumistesse tuleks aga alati teatava kahtlusega suhtuda ning enne investeeringute või võõrastele ülekannete tegemist, võiks mõne usaldusliku lähedase või kasvõi oma piirkonnapolitseinikuga konsulteerida.

Olge palun ettevaatlikud, ärge usaldage pimesi võõraid ning osake öelda EI!

Jana Õim

Jõgeva piirkonnavanem