« Tagasi

Kooliteater Liblikapüüdja pälvis „Tähetunnil“ kaks laureaaditiitlit

Jõgeval lõppesid täna Betti Alverile pühendatud luulepäevad „Tähetund". Žürii ehk Akadeemia, millesse kuulusid kooliteatri suur sõber Toomas Lõhmuste, näitleja Maarius Pärn, Eesti Rahva Muuseumi arendusdirektor Viljar Pohhomov, kirjanik Valdur Mikita ning raadioajakirjanik ja koolitaja Märt Treier, tunnustas laureaaditiitliga kolme truppi: Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.–9. klassi truppi, sama kooliteatri gümnaasiumitruppi ja Rakvere reaalgümnaasiumi truppi Väike-Karla. Liblikapüüdja truppidele tõid tunnustuse Marie Underi tekstil põhinev lavastus „Valge lind" ja Henrik Visnapuu tekstil põhinev lavastus „Magdaleena", mõlema autoriks Lianne Saage-Vahur. Lianne pälvis ka lavastaja eripreemia.

Märt Treieri sõnul võib lavastust luues lähtuda argisest n-ö põrandatasandist, võib vajuda põrandast allapoolegi, ent võib tõusta ka põrandast kõrgemale. Lianne Saage-Vahuri lavastusesd toetuvadki justkui õhkpadjale ega vaju sellest kunagi läbi. „See on kõige oskuslikum kõndimine muinasjutulisel õhkpadjal," ütles Märt Treier.

Valdur Mikita, kes viibis „Tähetunnil" esimest korda, tõdes, et tänapäeva koolilaste jaoks on luulemaailma üldjuhul üsna kaugel. „Tähetunnil" koges ta, et on olemas siiski maagiline uks, millest noored luuleilma sisenevad ja sealt äraseletatud näoga tagasi tulevad; on olemas kriitiline mass noori, kellele luule reaalselt korda läheb. „Jõgeva jaoks on see suur lotovõit, et luulefestival on siin saanud kohalikuks traditsiooniks kõige paremas mõttes. Ja pikkade aastate jooksul ka ellu jäänud, ehkki korraldajatel on tulnud mitmes mõttes vastuvoolu ujuda," sõnas Valdur Mikita.

„Käin siin nagu pihil ja armulaual ning lahkun alati puudutatuna, liigutatuna, tõstetud meeleolus. Olen saanud justkui liblikatiiva pai," tunnistas Toomas Lõhmuste.

Viiruseohu tõttu jäi osa truppe „Tähetunnile" tulemata. Kes said ja tahtsid kohale tulla, järgisid kenasti korraldajate seatud reegleid: maski kandmine oli kohustuslik, telefoni pidi olema laetud HOIA äpp, käsi tuli desinfitseerida jne. Kultuurikeskuse saali uksel mõõdeti ka kehatemperatuuri. Loodetavasti jäävad „Tähetunnist" kõigile ainult head mälestused.

 

28. luulepäevade „Tähetund" paremad

LAUREAADID

·         Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja gümnaasiumitrupp lavastusega „Magdaleena" (juhendaja Lianne Saage-Vahur)

·         Rakvere reaalgümnaasiumi trupp Väike-Karla lavastusega „Häda§ignaal" (juhendaja Jaune Kimmel)

·         Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.–9. klassi trupp lavastusega „Valge lind" (juhendaja Lianne Saage-Vahur

ERIPREEMIAD

·         Hea üllataja eripreemia – Põlva gümnaasiumi näiteringi Lavahirm juhendaja Kristin Kooskora

·         Mõjususe eripreemia – Maardu gümnaasiumi trupp Royal Theatre lavastusega „Surmamõrsjad" (juhendajad Esenya Antropova ja Kaider Vardja)

·         Ajasildade oskusliku loomise eripreemia – Rakvere gümnaasiumi teatriansambel lavastusega „Kurb" (juhendaja Aili Teedla)

·         Tundeaususe eripreemia – Jüri gümnaasiumi trupp Vaba Valik lavastusega „Suhtekeeris" (juhendaja Ingrid Mikk)

·         Lavajulguse eripreemia – Põlva gümnaasiumi näitering Lavahirm lavastusega"Hüvasti, mina!" (juhendaja Kristin Kooskora)

·         Juhendaja eripreemia – Lianne Saage-Vahur (Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja) ja Jaune Kimmel (Rakvere reaalgümnaasiumi trupp Väike-Karla)

NÄITLEJAPREEMIAD

·         Meril Kiskonen (Jüri gümnaasiumi trupp Vaba Valik)

·         Gregori-Johannes Nõmm (Jüri gümnaasiumi trupp Vaba Valik)

·         Paul Pärn (Jüri gümnaasiumi trupp Vaba Valik)

·         Triinu Tõnts (Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja gümnaasiumitrupp)

·         Anastassia Nesterenko (Maardu gümnaasiumi Royal Theatre)

·         Hanna Kadarpik (Rapla gümnaasiumi trupp Ega Vist)

·         Oliver-Hannes Kurs (Rakvere gümnaasiumi teatriansambel)

Nele Limberg (Rakvere linnanoorte näitetrupp)