« Tagasi

Demokraatiapäev paneb mõtlema hinnalisemale varale poliitilises kultuuris

15. september on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni algatusel alates 2007. aastast kuulutatud rahvusvaheliseks demokraatia päevaks.

Pinnapealsel lähenemisel võib jääda mulje, et demokraatia avaldub valimispäeval, parlamendi liikmete aruteludes või mõnel muul suurel tasandil. Tegelikult kuulub demokraatia igapäevaellu.

Demokraatia kasvulavaks kohalikul tasandil on omavalitsused valla- ja linnavolikogudega.  Kolmkümmend aastat tagasi teoks saanud Eesti taasiseseisvumine aitas kaasa iseseisvate omavalituste tekkimisele. Nii möödub tänavu 12. detsembril kolmkümmend aastat omavalitusliku staatuse andmisest praegu Jõgeva valla koosseisu kuuluvale Palamuse ja Torma vallale. Jõgeva linnas oli see sündmus toimunud juba 1991. aasta 3. märtsil. Iseseisvad omavalitused tekitasid demokraatliku pinnase aruteludeks, diskussioonideks, kompromissideks, õpetasid austama inimest, kelle arvamus oli teistsugune. Head võimalused demokraatia praktiseerimiseks on külaseltsid, kogukonnakogud, miks mitte ka kirikukogudused.

Õnnitlen Jõgeva valla elanikke rahvusvahelise demokraatia päeva puhul, soovin demokraatiakunsti meisterlikku ja intellektuaalset valdamist. Kui demokraatia kujuneb kulunud tõdede kordamiseks, tekib ühiskonnaellu seisakut toov rutiin. Enesekontrolli puudumine demokraatias toob aga kaasa lihtsalt nn "mokalaada" või hoopiski austuse kaotamise kaasinimeste vastu, mis omakorda võib kergesti viia nende solvamiseni. „Demokraatia oma nõudlikus terviklikkuses peab iga päev uuesti sündima," ütles Sofias demokraatiakongressil Eesti Vabariigi president Lennart Meri.

Angela Saksing, Jõgeva abivallavanem