« Tagasi

Jaan Poska sünnikodu juures tähistati Tartu rahuläbirääkimiste alguse 100. aastapäeva

Eestis tähistatakse täna mälestusküünalde süütamisega saja aasta möödumist Tartu rahuläbirääkimiste algusest Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Tartu rahu sõlmimisega 2. veebruaril 1920 lõppes Vabadussõda ja kindlustati Eesti Vabariigi püsimine.
Eesti Vabariigi poolt osalesid rahuläbirääkimistel asutava kogu liikmed Jaan Poska, Ants Piip, Mait Püüman ja Julius Seljamaa ning kindralstaabi kindralmajor Jaan Soots. Nende allkirjad on ka Tartu rahulepingul.

„Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa rahuläbirääkimiste algusest Tartus möödub 4. detsembril täpselt 100 aastat. Kaks kuud hiljem päädisid läbirääkimised rahulepingu allkirjastamisega, millega Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust. Ühtlasi avas see tee teistele riikidele Eesti iseseisvuse tunnustamiseks de jure ehk siis: Tartu rahuga võeti Eesti vastu rahvusvahelisse riikide perre," ütles Eesti Vabariik 100 juhtrühma esimees Toomas Kiho. 

Päeva jooksul süüdati mälestusküünlad Eesti rahudelegatsiooni liikmete sünnikohtades. Nii ka Laiuseväljal Jaan Poska sünnikodu juures. Rahuläbirääkimiste algust meenutasid Laiuse kodutütred ja noorkotkad, Laiuse Jaan Poska põhikooli õpilased ja õpetajad ning Jõgeva vallavalitsuse esindajad. Toonastest sündmustest rääkis Laiuse põhikooli ajalooõpetaja Aivar Roosiõis.