« Tagasi

Jõgeval algasid Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tuulelapsed”

Täna algasid Jõgeval viieteistkümnendad Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tuulelapsed". Sündmus tõi kokku umbes 350 luulehuvilist põhikooliõpilast kogu Eestist ning kahe päeva jooksul mängitavad lavastused põhinevad Ira Lemberi, Maimu Linnamägi ja Olivia Saare luuletekstidel.

Kahe päeva jooksul vaadatakse kultuurikeskuses ära 23 lavastust. Neid hindavasse Nõukotta kuuluvad Leelo Tungal, Kristiina Oomer, Margot Visnap, Toomas Lõhmuste, Andrus Vaarik, Märt Treier, Martin Algus, Viljar Pohhomov, Alo Kõrve ning Priit Põdra. Mõlema päeva etenduste järel annavad nad truppide juhendajatele tagasisidet.

"Tuulelapsed" on teise Betti Alverile pühendatud luulesündmuse, novembris aset leidva "Tähetunni" n-ö noorem vend. Kui "Tähetunnil" osalesid algselt vaid gümnaasiumiealiste ja "Tuulelastel" põhikooliealiste trupid, siis mullu tehti väike uuendus: "Tähetunnile" kutsuti ka 7.–9. klassis õppivaid luulesõpru. Kes oletas, et see "Tuulelastele" tulevate noorte arvu kahandab, see eksis.

""Tähetunnile" tuli tegelikult ainult viis-kuus põhikoolitruppi ja nii mõnelgi neist jätkub jaksu ka "Tuulelastel" osaleda," ütles Betti Alveri luulepäevade eestvedaja, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. Sellel, et käsitletavateks autoriteks valiti Ira Lember, Maimu Linnamägi ja Olivia Saar, oli tema sõnul väike tagamõte. "Viimasel paaril aastal olen autorite valiku läbi arutanud Leelo Tunglaga. Ühiselt leidsime, et Lemberi, Linnamägi ja Saare looming on piisavalt rikkalik ning kõigilt on võtta eri vanuseastmes õpilastele sobivaid tekste. Samas ei pruugi nooremad lapsed ega nooremad juhendajadki teada, et ka sellised väärt autorid eesti luulesse oma panuse on andnud. "Tuulelastel" saame nad taas rohkem "pildile" tuua," sõnas Lianne Saage-Vahur.

Tema juhendatava kooliteatri Liblikapüüdja noori näitlejaid näeb "Tuulelastel" suisa kolmes lavastuses. 2.–3. klassi trupp astub üles Ira Lemberi tekstil põhineva lavastusega "Imelaps". 4.–5. klassi trupp interpreteerib samuti Ira Lemberi loomingut: nende lavastus kannab pealkirja "Kui muinasjutud polnud enam moes". 7.–9. klassi trupi lavastuse aluseks on Maimu Linnamäe "Unetund".

Luulepäevade ajal saab kultuurikeskuses vaadata fotonäitust, mis heidab tagasipilgu mullustele, XIV luulepäevadele "Tuulelapsed". Näitus kannab pealkirja "Sumisevad kärjekannud, podisevad pudrupajad ja muud tahedad luuleampsud", autoriteks on Riina Mägi ja Anatoli Makarevitš.

Luulepäevi korraldavad MTÜ Tähetund, kooliteater Liblikapüüdja ja Jõgeva põhikool.

OTSEÜLEKANNE JA AJAKAVA