« Tagasi

Laiuse Jaan Poska põhikoolis tähistati riigimehe sünniaastapäeva

24. jaanuaril tähistati Laiuse Jaan Poska põhikoolis Eesti riigimehe, juristi ja diplomaadi Jaan Poska 154. sünniaastapäeva. Tänu Poska diplomaatilistele oskustele kirjutati 1920. aasta 2. veebruaril Tartus alla rahulepingule Eesti ja Venemaa vahel.

Suurmehe sünniaastapäeva aktusel andis ajalooõpetaja Aivar Roosiõis ülevaate Jaan Poska elust ja tegemistest ning Tartu rahulepingu sõlmimisest. Õpetaja Helge Maripuu juhendamisel etendas kooli näitetrupp killukesi riigimehe elust. Näiteringi õpilased tõid publiku ette kolm pilti Jaan Poska elust: lapsepõlve, töötamise juristina ning elu pärast suurmehe lahkumist. Kooli näiteringi esituses oli see neljas Poska etendus. Näiteringi juhendaja Helge Maripuu sõnul on ajaloo kõrval oluline Jaan Poska olemuse avamine ja kandmine. Kolmel varasemal aastal on Poska sünniaastapäeval mängitud noore Jaan Poska püüdlusi Riiga sõita, astumist Riia vaimulikku seminari, ülikooli lõpetamist ning kohtumist oma tulevase abikaasa Constance Ekströmiga.

 „Meil on Laiusel justkui kaks Poskat, üks tuntud riigimees, keda teatakse kogu Eestis ja kaugemalgi. Teine Poska on, see, kelle kool on loonud. Me oleme Poskat endale lahti mõtestanud tänu kooli näiteringile ja õpetaja Helge Maripuule," rääkis kooli direktor Siiri Rahn.

Vallavanem Aare Olgo ja abivallavanem Arvo Sakjas tänasid kooliperet erilise ürituse korraldamise ning Jaan Poska mälestuse hoidmise eest. „Eesti riigi rajamisel ja ülesehitamisel oli Jaan Poskal suur roll. Täna me ei tea ega saagi teada, kas Tartu rahu oleks sündinud ja Eesti riik säilinud, kui Jaan Poska poleks läbirääkimiste komisjoni juhtinud," sõnas Sakjas.

Pärast aktust asetasid kooli ja vallavalitsuse esindajad Jaan Poska sünnikodu juurde Laiuseväljal ning Poska isa hauale Mõisakülas küünlad ning lillekorvid.