Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Tagasi

Ateljees lehvib loominguline vaim

Ateljee perenaise Diana Lalli jaoks on kohviku pidamine elustiil. FOTO: RIINA MÄGI

Jõgeval Pargi tänavas avas 2014. aasta juulis uksed kodukohvik Ateljee. Alustati vabaõhukohvikuna, sügise saabudes koliti katuse alla. Kliendid võtsid uue söögikoha kiiresti omaks ning nüüdseks on osaühing Ateljee Cafe oma toitlustusäri laiendanud: firma hallata on ka linna külje all Kuristal paiknev Piibe Tare.

Ateljee Cafe juhatuse liige Diana Lall ütles, et kodukohviku avamise idee tekkis tal tänu õdusale vanale majale, mis juba olemas oli. Mõtte teoks tegemiseks kulus siiski tervelt seitse aastat. See aeg kulus ettevalmistustöödeks ning Tartu kutsehariduskeskusest ja mujalt toitlustusalaste teadmiste hankimiseks. Üksnes välikohvikuna tegutses Ateljee kaks kuud, siis võidi kolida vastvalminud siseruumidesse.

„Ilmataat hoidis meid tookord: septembergi oli nii soe, et saime sisekohviku valmimiseni külastajaid väljas teenindada," meenutas Diana Lall.

Välikohvikut on peetud ka kõigil järgmistel suvedel, ent siis juba paralleelselt sisekohvikuga. Ateljee nime sai kodukohvik seepärast, et kohviku perenaine Diana pidas algul kohvikumaja teisel korrusel ka õmblusateljeed. Mälestusi õmblusärist võib praegugi näha: nii mõnigi kohvikulaud seisab õmblusmasina jalal.

Ateljee nimi sobib sellele kohvikule tegelikult suurepäraselt, sest seal on ikka lehvinud kunstnike ateljeedele omane vaba, loominguline ja natuke boheemlik vaim. Kohviku sisekujunduses on näiteks järgitud loomerahva hulgas poppi taaskasutuse põhimõtet ning algaegadel toimus Ateljees ridamisi kontserte ja muid kultuurisündmusi.

„Need aitasid meil Jõgeva toitlustusmaastikul kanda kinnitada ja oma publiku üles leida," ütles Diana Lall. Nii sai Ateljee Cafe suisa kaks korda järjest Jõgeva linna aasta teo tiitli: 2014. aastal kohviku avamise eest ja 2015. aastal suviste kultuurisündmuste korraldamise eest. Viimasel ajal pole Ateljee perel paraku enam kontsertide korraldamiseks aega jäänud, sest toidukohti, mida pidada, on ühe asemel kaks ning ka peo- ja peielaua- ning catering-teenust tuleb üha sagedamini osutada.

Esimesel aastal oli Ateljee tõeline pereäri: süüa teha ja teenindada aitasid Dianal ema Elviira ning tütred Cristin ja Ketlin. Pesamuna, väike Loreen, täitis kohvikus ringi tatsates elava maskoti rolli. Ka menüü koostamisel lähtuti paljus oma pere traditsioonidest. Diana ema Elviira on udmurdi ja vene juurtega ning oskab teha suurepäraseid pelmeene ja pirukaid. Ateljee viie tegutsemisaasta jooksul on kokad vahetunud ja nende käekiri natuke muutunud, aga mitte halvemaks. Kahe maja peale on Diana endaga kokku praegu kaheksa töötajat. Ateljee hittideks on endiselt pelmeenid ja küpsetised, ent nüüd teeb neid Jõgevale kolinud ja Diana emalt Elviiralt koolitust saanud ukrainlanna Tonja.

Viimase aja suurimaks muudatuseks ongi see, et Ateljee Cafe võttis rendile ka Piibe Tare. Eelmine rentnik seal edasi tegutseda ei soovinud ja Diana nägi head võimalust. Leping hoone omaniku, AS-iga Perevara, sõlmiti 2017. aasta sügisel, 2018. aasta alguses avas söögikoht taas uksed.

Nagu Ateljeel, on ka Piibe Tarel oma püsiklientuur ümberkaudsete ettevõtete töötajate näol, ent palju käib ka läbisõitjaid, sest asutakse ju vahetult Piibe maantee ääres.

„Piibe Tare püsimenüü on veidi pikem ja hinnad natuke kõrgemad, sest seal tegutseme rendipinnal. Päevapakkumises on aga supp ja kaks-kolm praadi, nagu Ateljeeski," ütles Diana Lall.

Ta tunnistas, et pole oma söögikohtade reklaamimisele senini väga suurt tähelepanu pööranud. Sellele vaatamata on päris palju neid, kes tänu internetist leitud infole või suisa kogemata Ateljeesse satuvad. Ning pärast oma Facebooki postituses rõõmsalt tunnistavad, et poleks osanud Jõgevalt kalamajalikku kohvikukultuuri otsida. Ateljee on üles leidnud ka paljud piiri tagant Jõgevale tulnud inimesed ja Jõgevat külastavad tuntud kultuuriinimesed. Piibe Tarregi satub päris huvitavaid ja nimekaid külastajaid. Need, kes üksnes kangemast kraamist huvitatud, Ateljeesse aga väga ei kipu.

„Nad kardavad vist laudlinu. Ja meil on linad laual," naeris Diana.

Kui algul hoidis ta Ateljeed õhtuti päris kaua lahti, siis praegu on see avatud argipäeviti kella 10–16 ja laupäeviti kella 11–16. Piibe Tarre on külastajad oodatud tööpäeviti kella 10–17 ja nädalavahetustel kella 12–16.

Läheneval suvehooajal saab Ateljee välikohvik taas pisut teistsuguse ilme. Piibe Tare juurde tahaks Diana aga luua väliürituste korraldamise võimaluse.

„Minu jaoks on kohviku pidamine elustiil, mitte kohustus. Kerge see pole, aga teen seda rõõmuga," ütles Diana Lall ja lisas, et on väga tänulik pereliikmetele, kes talle toeks on olnud, samuti oma tublile meeskonnale.

Küsimusele, millega omavalitsus ettevõtjat võiks aidata, vastas Diana Lall, et omavalitsus võiks aidata mingeid reklaamikanaleid avada ja pakkuda võimalust oma silmaringi avardada. Näiteks võiks korraldada selliseid koolitusreise, kuhu ühest firmast saaks rohkem kui üks inimene tulla ning kus ettevõtjad saaksid just oma valdkonna ettevõtteid külastada.

RIINA MÄGI