Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Tagasi

Toidud nagu vanaema köögist

Armastus kirjandusklassika vastu võib käia ka kõhu kaudu. Palamusel on ligemale veerand sajandit tegutsenud lutsuliku nimega osaühing Tootsteele, mille kulinaaria- ja pagaritoodete hulgast leiab niisama lutsuliku nimega Tõnissoni ampsud ehk küüslauguga maitsestatud kotletid ja Tootsi saiad ehk keeksid, mille sees rosinaid, nii et mustab. Väikese perefirma koduse maitsega ja säilitusaineteta toodang on leidnud sõpru mitmes maakonnas.

„Nii mõnigi klient on öelnud, et muud sülti ta ei söö, aga Tootsteele oma küll, sest see on niisama hea või paremgi, kui see, mida ema või vanaema kunagi keetis," ütles OÜ Tootsteele juhataja Terje Rudissaar (pildil koos Jõgeva vallavanema Aare Olgoga). Lisaks süldile hindab tarbija kõrgelt ka Tootsteele kotlette, pasteete, rulaade, šašlõkki, pagari- ja kondiitritooteid ning muud. Palamuse ettevõtte tooteid võib leida COOP-i Jõgeva- ja Järvamaa ning Tartumaa Peipsi-äärse piirkonna A ja O kauplustest, aga ka Pae, Mustvee ja Koeru Konsumist. Mõnel pool on müügil ainult kulinaariatooted, küpsised ja keeksid, mõnel pool ka saiakesed.

Tootsteele on asutatud 1995. aasta veebruaris, nii et mõne kuu pärast saab see 25-aastaseks. Ettevõtte algne nimi oli Teele, aga kui hakkas kehtima firmade äriregistrisse kandmise nõue, selgus, et üks Haapsalu ettevõte  oli valmis oma Teele nime eest võitlema ning kasvõi kohtuni minema ja nii tuli Terje Rudissaarel ning tema abikaasal ja äripartneril Aivar Rudissaarel sealsamas äriregistri ukse taga uus nimi välja mõelda. Sõelale jäi Tootsteele. „Eks me Aivariga ole ju ka nagu Toots ja Teele, ajame abikaasadena ühist asja. Ja meie nimi ütleb kohe, kus me tegutseme," märkis Terje Rudissaar.

Kui algul kasutas Tootsteele rendipinda, siis 1998. aastal õnnestus firmal kunagi kauplus-sööklaks ehitatud hoone sööklaosa ruumid Jõgeva Majandusühistult ära osta. Remonti tehti oma jõududega. Alustava ettevõtja toetust saadi küll 8000 krooni jagu, ent selle eest sai osta vaid kaks puhurit ja toidutegemiseks vajalikud nõud.

Kunagi oli Tootsteelel ka püsivalt avatud kohvik, ent selle pidamisest on nüüdseks loobutud. Palamusel liigub küll rahvast rohkem, kui mõnes teises maa-alevikus, ent söögikohta on sealgi keeruline ära majandada. Peo- ja peielauateenust pakutakse aga endiselt. Kahte saali saab ühtekokku ära mahutada 120 inimest. Ettetellimisel toitlustatakse ka turismigruppe.

Peo- ja peielauatoite saab Tootsteelest tellida ka kaasa viimiseks. Kui klient asub kohas, kuhu Tootsteele kaubaauto oma ringi tehes niikuinii sõidab, viiakse tellitud toit transpordiraha küsimata kätte. „Meie põhimõte on, et klient ei pea sõidu peale aega raiskama, kui tema kodu meie kaubaringi piirkonda jääb," ütles Terje Rudissaar.

Terje ja Aivar Rudissaar on mõlemad osaühingu juhatuse liikmed, Terje tegeleb peale firma juhtimise ka raamatupidamisega, Aivar hoolitseb müügitöö ja seadmete korrasoleku eest. Ka Rudissaare pere noorem põlvkond on firmasse ühel või teisel viisil panustanud. Tütar Kerli ongi firmasse naasmas, et anda isale vahepeal võimalus tervist parandada. Peale Rudissaarte on Tootsteeles veel viis väga tublit töötajat. „Meie töötajad on ettevõtte suurim vara," leiavad Aivar ja Terje Rudissaar.

Tootsteeles on kunagi ametis olnud ka 14 inimest, praegu siis poole vähem. Järsk „kukkumine" oli 2008.–2009. aasta majanduslanguse ajal, kui mitu inimest tuli koondada. See oli väga raske aeg. Palgad said õigel ajal välja makstud, kaubaarved tuli mõnikord maksta osade kaupa. Õnneks oli Maag Grupp sellega nõus ning koostöö nendega jätkub tänase päevani. Terje Rudissaar märkis, et firma käive on lõpuks majanduslanguse eelsele tasemele jõudnud.

Kui paljud ettevõtted peavad tähtsaks uute toodete turule toomist, siis Tootsteeles selle nimel ülemäära ei pingutata. „Uusi tooteid võib välja nuputada küll ja ostujuhtidele esitleda, aga kui mõne teise ettevõtte sama grupi toode juba kaupluses müügil on, siis on keeruline oma uudistootega „jalga ukse vahele" saada. Seepärast tasub meil pigem hoida rahva seas armastatud traditsiooniliste toodete head kvaliteeti," sõnas Terje Rudissaar.

Tal jätkub oma firma juhtimise kõrvalt jaksu tegutseda vallavolikogus ja Kudina külaseltsis.  Vabal ajal armastab ta koos abikaasa ja lastega discgolfi mängimas käia. „Kiidan väga Kaarepere discgolfirada ning soovitan ka tuttavatele, sest see on alati hästi hooldatud. Discgolf on hobi, millega tegeleme kevadest sügiseni, sügisest kevadeni tegeleme vabal ajal mäesuusatamisega," ütles Terje Rudissaar.

RIINA MÄGI