Jõgeva vallavalitsus teenindab kodanikke etteregistreerimisel. Palume pöörduda ametnike poole e-posti või telefoni teel ning vajadusel tuleb kohtumiseks aeg eelnevalt kokku leppida. Info telefonil 776 6500.

 

COVID-19 uudised

« Tagasi

Jõgeva vallavalitsus otsustas mais jagada toidupakke kõikidele õpilastele

Eriolukorra kehtestamise alguses lähtus Jõgeva vald koolitoidu pakkumisel haridus- ja teaduministeeriumi suunistest, mille järgi oli koolilõuna pakkumine koolimajas keelatud. Küll aga soovitas ministeerium koostöös omavalitsusega välja selgitada õpilased, kes vajaksid toidupakke.

 „Nende suuniste alusel toimisime märtsis ja aprillis. Kui selgus, et õppeaasta lõpuni jääb toimima distantsõpe ja saades aru lapsevanemate sissetulekute vähenemisest ning perede üldisest raskemast majanduslikust olukorrast, otsustasime maikuust õppeaasta lõpuni kokku panna toidupakid kõikidele õpilastele. Selline ülesanne anti kõikidele koolidele 29. aprillil," selgitas haridus- ja kultuurivaldkonna abivallavanem Arvo Sakjas.

Jõgeva vallavanem Aare Olgo tunnustas koole eriolukorras kiire reageerimise ning maitsvate toidupakkide kokku panemise eest. „Soovime rõõmu ja tuge pakkuda meie valla õpilastele ja nende peredele," lausus Olgo.

Koolide jagatavad toidupakid pannakse kokku riigi poolt omavalitsustele koolitoiduks eraldatud rahast. Ühe õpilase kohta on ette nähtud üks euro päevas ehk nädalas viis eurot. Vallavanem rõhutas, et raha on mõeldud ainult õpilaste toiduks ning muuks otstarbeks seda ei kasutata.

Volikogu sotsiaal- ja tervisearenduse komisjoni esimees Tiina Teppan nentis, et eriolukorra kehtestamine oli kõigile uus ja ootamatu olukord ning keegi ei osanud toona ennustada, kui kaua eriolukord kestab. Vallavalitsus ning koolid on tegutsenud ministeeriumi suunistel ning vastavalt olukorrale oma tegevust kohandanud. „Mul on hea meel, et senised toidupakkide jagamise põhimõtted on muutunud ning valla lapsed ja pered on võrdses seisus," sõnas Teppan. Ta tõi välja Laiuse Jaan Poska põhikooli paki, kus leidus pannkoogijahu ja moos. „Sain peredelt tagasisidet, et see oli meeldiv üllatus. Talvised hoidistevarud on otsakorral ning purk moosi läks igati asjaette," rääkis ta. Teppan tõdes, et ehk tulebki praegune otsus ja maikuised pakid õigel ajal. „Nüüd hakkavad pered üha rohkem tajuma eriolukorra mõju. Mõlemad vanemad võivad olla tööta ning sissetulekud märkimisväärselt vähenenud. Kes esialgu pakki ei soovinud, võib seda nüüd vajada," täheldas ta.

Laiuse Jaan Poska põhikool ning Siimusti lasteaed-algkool läksid eriolukorra algusest alates kõigile õpilastele paki jagamise teed. Laiuse Jaan Poska põhikooli majandusjuhataja Eda Väljaots sõnas, et nemad lähtusid paki kokku panemisel laste lemmiksöökidest ning toidust, mis ikka toidab. „Näiteks leidub pakis erinevaid pudruhelbeid, loogiliselt käib pudru peale moos ja või. Kõrvale maitseb hästi vorsti- või juustuvõileib kurgiga," kirjeldas Eda Väljaots, pakkide komplekteerimise põhimõtet. Tervislikuks vahepalaks on näiteks apelsin, õun ja jogurt. Komplekteerimisel arvestati ka laste toiduallergiate ning erinõuetega.

„Jälgisime toiduainete valimisel, et lapsed saaksid vajadusele endale ise kergelt ja kiiresti midagi valmistada. Nii olid valikus purgisupid ning pilaff, mille soojendamisega saab suurem laps ise hakkama," lisas Laiuse Jaan Poska põhikooli direktor Siiri Rahn. Nii Eda kui Siiri kinnitavad ühest suust, et senine vanemate ja õpilaste tagasiside on positiivne. Paki saamine on perele oluline sõnum, et kool ja vald on olemas ning lapsed pole meelest läinud," tõdes Eda Väljaots.

Siimusti lasteaed-algkool lähtus toiduvalimisel põhimõttest, et see säiliks kaua ning pakis oleks lapsele õppimise kõrvale maitsev ja toitev vahepala. „Lisaks sellele leidub seal veidi ajutoitu, kas šokolaadi või komme," sõnas Siimusti lasteaed-algkool direktor Kaja Reiman. Arvestades sellega, et viirus võib püsida ka pakenditel, on peredel võimalus kuivained ümber paigutada ning ohutuse mõttes pakendid hävitada. Direktori sõnul on pered kiitnud vajalikku ning sobilikku toiduvalikut. 

Toidupakkide jagamisel on keskel kohal nii jagaja kui saaja turvalisus. „Meil oli koolis kindel päev ja igal klassil oma kellaaeg ning pooletunnised vahemikud, kui pakile võis järele tulla. Pakid sai kätte õues. Tulla võis üksi, kanda tuli maski ja kindaid," kirjeldas Kaja Reiman.


KUST KÜSIDA INFOT?

 • Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile ☎️ 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).
 • Hingamisraskuse või õhupuuduse korral helista hädaabinumbrile ☎️ 112.
 • Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes helista kriisiinfotelefonile ☎️ 1247.
 • Küsimuste korral pöörduge terviseameti poole e-posti teelkesk@terviseamet.ee
 • Konsulaarabi telefonilt ☎️ 5301 9999 saab välisministeeriumi konsulaarinfot, kui oled välismaal hätta jäänud.

 

COVID-19 SÜMPTOMID JA LEVIMINE

 • Tänase info kohaselt on COVID-19 sümptomid sarnased gripi sümptomitele.
 • Viirus võib põhjustada köha, palavikku ja hingamisraskuseid.
 • Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha. 
 • Viiruse peiteperiood on 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva.
 • Koroonaviiruste põhjustatud nakkuse esmaseks ennetusmeetmeks on hea kätehügieeni järgimine.
 • COVID-19 STATISTIKA:

Allikas: Terviseamet