Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Назад

Maal tegutsev ettevõtja peab olema mitmekülgne

Seda, mis on pranglimine, teavad ilmselt kõik Eesti koolilapsed: see on aja peale peast arvutamine. OÜ-s Kudina Tankla käib aga juba mõnda aega hoopis teist laadi pranglimine: kütusevedu Prangli saarele. Kaarti vaadates tekib küsimus, miks on Viimsi vald kütuseveo oma Prangli tanklasse tellinud Kesk-Eestis asuvalt firmalt. Vastus on lihtne: Kudina Tankla kütuseveok on ainus terves Eestis, mille mandri ja Prangli vahet sõitev praam peale võtta saab. Teised on selleks liiga suured. Suvel käis õige tihe „pranglimine": väikesaare kütusevarusid tuli täiendada üle nädala. Praegu piisab ühest reisist kuus.

Kudina Tankla auto viib kütuse kohale ka mandril tegutsevatele põllumeestele ja tee-ehitajatele. Suvi otsa teenindati näiteks Tallinna–Tartu maantee Pikknurme–Puurmani lõigu 2 + 1 möödasõidualade ehitajaid. Isegi Toompeale Stenbocki majja on kütust viidud: selle maja varugeneraatori jaoks. Kudina Tankla kütuseauto oli taas ainus, mis kitsast hooviväravast sisse mahtus.

Nii et Kudina Tankla tegevusväli on tunduvalt laiem, kui kohalike silm hoomab. Vähesed teavad ka seda, et lisaks Kudina tanklale on firmal veel teinegi kütuse jaemüügi koht – Puhja tankla. Et Puhja jääb tiheda liiklusega Tartu–Viljandi maantee äärde, käib sealse tankla ja tanklapoe käsi päris hästi. Ning neid saab praegusel infotehnoloogiaajastul edukalt juhtida ka Kudinalt. „ Puhja tankla ning kütusevedu põllumeestele, kaluritele ja tee-ehitajatele annab väga suure osa ettevõtte käibest," ütles Kudina Tankla juhataja ja omanik Aivar Sander (pildil).

Kudina tanklapoodi, kus müüakse toidu- ja esmatarbekaupu, nimetab ta naljatamisi sotsiaalkeskuseks ja müüjaid universaalseteks inimesteks, kes peale kauba tellimise ja müümise suhtlevad inimestega, kuulavad nende muresid ning teevad, kui vaja, nende eest ära ka pangaülekanded. Kui kunagi sai Kudina tanklast kütust vaid poe lahtiolekuaegadel, siis 2013. aasta aprillist teenindab seal kliente ööpäev läbi automaattankla. „Küllap kaotasin mõne kliendi, aga mõni tuli kindlasti ka juurde," sõnas Sander. See, kui tankla ja pood teineteisest sõltumatult töötavad, on tema sõnul igapidi hea. Riigipühal saab nüüd näiteks müüjatel puhata lasta, samal ajal kui pühi ringisõitmiseks kasutada soovijad saavad kütuse ikkagi kätte. Kütuse jaehind hoitakse teiste kütusemüüjate hinnast 3,2 senti madalam. Nii et kui keegi soovib Kudina Tankla  kliendikaarti saada, vastab tanklajuht: „Milleks teile kliendikaart, kui te saate soodushinnaga kütust ka selleta." Suurklientidele, kes ostavad kütust alates 500 liitrist kuus, on kliendikaart siiski sisse seatud. See annab veel täiendavat soodustust.

2007. aastast pakub Kudina Tankla veoteenust reisibussidega. Firmal on kolm bussi, 19-, 23- ja 50-kohaline. Tellimusi tuleb mitte ainult Jõgevamaalt, vaid ka kaugemalt, sõita tuleb tihti üle Eesti piiride. Euroopas pole käidud veel ainult kuues riigis: Suurbritannias, Iirimaal, Portugalis, Hispaanias, Albaanias ja Montenegros. Pikemad otsad sõidab suure bussiga firmajuht ise. Kui varem pakkusid välisreisid põnevust, siis nüüd on need juba tööks muutunud. Reisi ettevalmistamine võtab päris palju aega: selgeks tuleb teha mitte ainult see, kuidas kuhugi sõita (ainult GPS-ile ei saa loota!), vaid ka see, milliseid makse teekonna ühel või teisel etapil küsitakse. Et piiri taga sõita, on Kudina Tankla registreerinud end käibemaksukohuslaseks Poolas, Saksamaal, Sloveenias. Reisibusse vahetatakse regulaarselt uuemate vastu: kui kogu aeg on sõita vaja, pole üllatusremondid teretulnud.

Aivar Sander on Palamuse kandi üks staažikamaid eraettevõtjaid: tema firma, kus peale tema enda ametis veel üheksa inimest (kolm neist tegutsevad Puhjas), tähistab tuleva aasta jaanuaris 27. sünnipäeva. Krediidiinfo portaali andmetel on OÜ Kudina Tankla Eestis kütuse jaemüüjate edetabelis märkimisväärsel 11. kohal. Aivar Sander võib oma kogemuste põhjal öelda, et väikeses maakohas tegutsedes peab olema mitmekülgne. Tema ja kõik töötajad, kes on töötanud ettevõttes üle kümne aasta, on osanud seda olla.

RIINA MÄGI