Aasta teod 2020

Jõgeval tegutseval osaühingul Softcom on enam kui kahekümneaastane kogemus kvaliteetse pehme mööbli tootmisel. Kui märtsikuus koroonaviiruse levikust tingitud eriolukord välja kuulutati, langes mööblitellimuste arv drastiliselt, samas kutsus eriolukorra juht ja peaminister Jüri Ratas Eesti ettevõtjaid üles valmistama kriisiolukorras vajalikku, sealhulgas isikukaitsevahendeid. Softcomis võeti väljakutse vastu ning asuti õmblema kombinesoone, jalakaitseid, mütse, kätiseid, põllesid jne ning tänu Hiinast tellitud liinile tootma ka eriti nõutud kaitsemaske. Softcomis toimunu on heaks näiteks sellest, kuidas kriisiolukorras kiiresti tegutsedes riigile kasulik olla ja ka ise „vee peale" jääda.

 

5. juunil avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) värskelt renoveeritud ja sisustatud laborihoone. Renoveeritud laborihoone oli üks kingitus ETKI 100. sünnipäevaks. Rekonstrueeritud laborihoone, kus on töökohad taimekaitse, taimebiotehnoloogia ja geenipanga osakonna 20 töötajale, loob oluliselt paremad tingimused koekultuuride paljundamiseks ja pikaajaliseks säilitamiseks, molekulaarseteks analüüsideks ja taimede ettekasvatuseks kasvuhoones.

 

Juulis sai valmis Pargi tänava 534 meetri pikkune rekonstrueeritud lõik. Tänaval, kus varem oli auk augus kinni, saab nüüd normaalselt sõita. Tänu maa alla paigaldatud elektrikaablile pole sel tänavalõigul enam õhuliine. Rajati ka uus tänavavalgustus ning kõnniteed.

 

Juulikuus valmis Luua külas kohaliku külaseltsi eestvedamisel rajatud mänguväljak. See, et küla lastel oleks korralik nüüdisaegne mänguväljak, oli Luua rahva ammune soov. Väljaku rajamiseks sai külaselts toetust riigieelarvest, kohaliku omaalgatuse programmist ja heatahtlikelt annetajatelt.

 

Torma kandis peeti 19. juulil esimest kohvikutepäeva. Külastajaid võõrustasid 14 kohvikut Tormas, Vanamõisas, Lullikatkul ja Vaiatus ja külastajaid jätkus kõigisse. Rahvas valis ka oma lemmikkohviku. Lisaks maitseelamustele pakuti kohvikutepäeval muusikaelamusi.

 

Kuremaal selgusid 18. ja 19. septembril Eesti künnimeistrid. Osales 12 kündjat, tavaatrade klassis oli parim tormalane Raido Kunila, kellele see oli juba kolmeteistkümnes Eesti meistri tiitel. Eesti künnimeistrivõistlusi peeti 46. korda ja Kuremaa võistlus läks ajalukku sellega, et nii palju merepinnast kõrgemal pole võistukündi varem tehtud.

 

29. augustil toimus muinastulede ööl Jõgeva vallas asuvas Torma mõisas ööbazaar, kus oli võimalik osta põnevaid toidu- ja tarbekaupu, nautida ajaloolist, atraktiivset ja vaatemängulist keskkonda. Sarnane öölaat oli Eestis ainulaadne.

 

9. oktoobril avati Jõgeva linna piiril Õuna külas teraviljakuivatikompleks. Kaasaegse kompleksi rajamise taga on tulundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad. Kuivati tootmisvõimsus on vilja keskmise niiskuse puhul tuhat tonni ööpäevas ning punkermahtu on kompleksis 10 tuhat tonni. Ehituse tarvis kulus kaks tuhat tonni betooni, üle 500 tonni terast ning 30 km kaablit. Teiste kuivatite seas on Jõgeval asuv eriline oma pindlikkuse poolest. Nimelt on kuivatil 400 automaatikaliini ehk teed, kuhu vilja saata.

 

Kaareperes Aruküla mäel avati 10. oktoobril Struve meridiaanikaare punkti tähis. Struve meridiaanikaar on 200 aasta eest astronoomi ja geodeedi Friedrich Georg Wilhelm Struve eestvedamisel Maa suuruse ja kuju täpsustamiseks ning täpsete topograafiliste kaartide koostamiseks rajatud mõõdistusahel, mis koosnes 265 mõõdupunktist ning ulatus Põhja-Jäämerest Musta mereni. Üks triangulatsioonipunktidest paiknes ka Kaareperes Aruküla mäel. 2005. aastal kanti Struve kaar UNESCO maailmapärandi nimekirja.

 

15. novembril tähistati Sadala rahvamaja uue fassaadi valmissaamist. Rahvamaja fassaad koos vundamendiga ootas uuendamist 10 aastat. Sadala Külade Selts tegutses selle eesmärgi nimel talupojaliku visadusega. Fassaadi uuendamiseks saadi Leader meetmest 35 000 eurot. Projekti teise osa ja omaosaluse 47 450 eurot kattis Jõgeva vald. Sadala rahamaja uus fassaad on hallikates toonides, mida kaunistavad hibiskuse värvitoonis liistud.

 

20. detsembril avati Jõgeval vaateplatvormiga kirikutorn. Vanast veetornist sai klaaskatusega vaatetorn, kust avaneb kaunis vaade nii Jõgeva linnale kui Laiuse voorele. 

 

Coop Jõgeva taasavas 15. detsembril Sadala kaupluse uues energiatõhusas hoones. Kui veel mullu suvel võeti ette kaupluse vana, 1980. aastate lõpul ehitatud hoone lammutustööd, siis nüüd saab rõõmustada, sest asemele ehitati uus väga heade tingimustega poehoone, küll väiksema üldpinnaga, kuid samas suurema kaubasaaliga

 

Cestants Jõgeva DanceStar toimus 11.–12.jaanuaril Jõgeva spordikeskuses. Tantsuvõistlus tõi üle Eesti Jõgevale ligi 1000 tantsijat ning esindatud olid kõik Eesti suuremad tantsukoolid. Tantsuplatsil võeti mõõtu seitsmes tantsustiilis ning võistlejaid oli lasteaialastest täiskasvanuteni.

 

Septembris valminud 165-meetriselt tänavalõigult eemaldati vana asfalt ja selle asemele paigaldati tänavakivid. Kõnnitee algus- ja lõpuosas on need ühtlaselt hallid, keskosas vahelduvad hallid kivid sinistega. Selline värvikombinatsioon on viide valla lipu ja vapi värvidele. Aia ja Rohu tänava vaheline kõnnitee on esimene osa Jõgevale kavandatavast promenaadist.

 

29. oktoobril istutati Sadukülla140 pärnapuuga allee. Istutustalgutel osalesid Saduküla mudilased, Härjanurme Maarahva Selts, Luua Metsanduskool, Karukäpa puukool ning kogukonna liikmed, kellele läks kohaliku põllumajandusettevõtte algatus südamesse.

 

AS OG Elektra avas 20. märtsil Jõgeval Pargi tänava alguses 1112 ruutmeetri suuruse pinnaga kaubandushoone, milles lisaks Grossi Toidukaupade ketti kuuluvale toidu- ja esmatarbekaupade poele on leidnud koha ka lille- ja mänguasjapood. Kaubandushoone püstitati varem linnapilti risustanud vana politsei- ja kohtumaja asemele ning see on juba teine Grossi ketti kuuluv kauplus Jõgeval.