« Tagasi

Lauluväljakul avati Alo Mattiiseni mälestuspink

Tallinna Lauluväljakul avati eile, 20. juunil viie Eesti muusikaelu suurtegija mälestuspingid. Üks pinkidest on pühendatud Jõgevalt pärit isamaalaulikule Alo Mattiisenile.

Sihtasutus Tallinna Lauluväljak ja Kultuuripartnerluse Sihtasutus on algatanud koostööprojekti, mille raames rikastub Lauluväljaku keskkond kahe aasta jooksul kahekümne viie Eesti kultuuri- ja ühiskonnaelu suurtegija nime kandvate mälestuspinkidega. Eile avatute hulgas on lisaks Alo Mattiisenile pühenduspingid Roman Toile, Miina Härmale, Ülo Vinterile ja Ester Mägile.

Pingid valmistab kodumaine linnamööbli tootja Extery OÜ, pinkide tellimise kulud katavad koostööprojekti kaasatud ettevõtjad. Samadelt ettevõtjatelt saavad ühekordset toetust 25 noort Eesti kultuurielu talenti. Alo Mattiiseni mälestuspingi paigaldamist finantseerinud Heidi ja Allar Jõks toetasid näiteks sel ja toetavad ka mitmel järgmisel aastal Jõgeval Alo Mattiiseni muusikapäevade raames toimuvat koolinoorte vokaalansamblite konkurssi. Tänavuse konkursi võitnud Põlva muusikakooli ansambel DeViis, mida juhendab Riivo Jõgi, sai tänu perekond Jõksi annetusele tuhandeeurose rahalise preemia. DeViisi neiud astusid üles ka pinkide avamisel Lauluväljakul.

Lisaks Alo muusikapäevade võitjatele said Tallinna Lauluväljaku ja Kultuuripartnerluse SA koostööprojekti raames toetust kontratenor Martin Karu, lauljanna Hedi Maaroos, kitarrist Helin Hallik ja tšellist Marcel Johannes Kits. Nende loomingulistele ettevõtmistele panid õla alla Barclay de Tolly Sõprade klubi, Limestone Factories of Estonia OÜ, Kultuuripartnerluse SA ja Olav Miil. Ühtekokku saavad Eesti noored talendid kahe aasta jooksul oma õpingute ja loominguliste ettevõtmiste jaoks toetust vähemalt 20 000 euro jagu. Pinkide paigaldamisse panustab omalt poolt ka nende tootja Extery OÜ.

Kõik 25 pinki saavad olema ühesugused. Need varustatakse metallplaadikesega, millelt saab lugeda, kellele pink on pühendatud ning mille poolest see inimene Eesti kultuuri- või ühiskonnaelu maastikul oluline on olnud. Alo Mattiiseni mälestuspingi plaadilt võib näiteks lugeda lauset "Viis isamaalist laulu kui Eesti taasiseseisvumise sümbol." Plaadi kinnitasid eile pingi külge Alo Mattiiseni tütar Mariita Mattiisen ja Allar Jõks. Alo Mattiiseni muusikapäevade korraldajaid esindasid eilsel tseremoonial muusikapäevade kauaaegne eestvedaja, muusikaõpetaja Maret Oja ning projektijuht Kaja Pärtels.

Pinkide paigaldamise ja noorte talentide toetamise projekt sai alguse Sihtasutuse Tallinna Lauluväljak soovist tõsta Lauluväljaku alal esile ka teisi kultuuri- ja ühiskonnategelasi peale Gustav Ernesaksa. Kõige otstarbekam tundus seda teha olevat mälestuspinkide kaudu: pingil on ju ka praktiline väärtus. Oluliselt laiema mõõtme omandas projekt aga noorte talentide toetamise kaudu.

"Tänuväärse projektiga toome rambivalgusesse tulevased talendid, teisalt hoiame au sees meie muusika suurkujusid. Tegemist on tervikuga, millel saab loodetavasti olema väga suur ja positiivne mõju. Kui rääkida konkreetselt Alo Mattiisenist, on äärmiselt oluline et Lauluväljak hoiab ühe legendi nime ja lugu väärikal kohal," ütles mälestuspinkide avamisel Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja.

Fotod: Aron Urb