« Tagasi

Vanavanemad kui kultuurinähtus

Septembri teisel pühapäeval teeme sügava tänukummarduse vanaemadele, vanaisadele, vaarvanematele, sest tähistame vanavanemate päeva. 2010. aastal otsustas Riigikogu kuulutada selle päeva Eestis riiklikuks pühaks.    

Vanavanematega seostub mitmekülgselt mõiste „aeg". Paljud vanavanemad on teinud aastakümneid tagasi pühendunult oma igapäevatööd, nemad tekitasid soodsa pinnase taasiseseisva Eesti riigi loomiseks. Läbi aastate on kogutud tarkust ja kogemusi, mida noorematele põlvkondadele edasi anda.

Paljud vanaemad ja vanaisad on tänaseni toimekad. Nendel on aega lastelaste jaoks, nad pakuvad hoolivust, lohutust, head nõuannet, mõnusat seltsi. 

Vanavanemate pühal oleks „aeg" ise üks ilus kingitus, mida nendele kinkida. Kui leida aega, et 12. septembril vanavanematele külla minna, toob see nendele kindlasti rõõmu ja hingesoojust. Sellel päeval tasuks varuda piiramatult aega vanaisade, vanavanemate ja vaaremade, vaarisade juttude kuulamiseks. Miks mitte teha koos jalutuskäik või väljasõit nende lapsepõlveradadele. Nii saaksid taas kord üle vaadatud looduskaunid ja kultuuriloolised paigad, mida on Jõgeva vallas rohkesti. Lapsed ja noored võivad just vanavanematelt teada saada, et üks või teie maja oli kord koolimaja või lasteaed, tehas või kauplus. Mina saan näiteks näidata oma lastele  Jõgeva kesklinnas vanaonu ehitatud maja, kus lähiminevikus tegutses apteek ja praegu on toitlustusettevõte. Paikasid, kus lapselapsed ja vanavanemad võiksid koos aega veeta, mängida ja puhata võiks igas omavalitsuses senisest rohkem olla. 

Jõgeva vald soovib kodupiirkonna vanavanematele palju õnne nende tähtpäeva puhul, tugevat tervist ja elujõudu! Oleme tänulikud, et hoiate järjepidevust erinevate põlvkondade vahel.  

Angela Saksing,  Jõgeva abivallavanem, kolme laps ema