« Tagasi

Jõgeva maakonnaliinidel saab peatselt tasuta sõita

Pühapäevast, 1. juulist saab Jõgevamaa maakonnaliine teenindavates bussides tasuta sõita. Kommertsliinidele (need on enamasti kaugliinid) see soodustus paraku ei laiene. Maakonnaliinidel tuleb aga tasuta sõit kindlasti registreerida. Selleks on kaks võimalust. Kui reisijal on olemas plastist sõidukaart, saab ta sõidu registreerida selle abil: kaart tuleb validaatori ehk tuvasti lähedusse asetada, nagu seda tuli teha senini sõidu eest tasumisel, ainult et nüüd ei pea kaardile enam raha laetud olema.

Sõidukaardina on meie maakonnaliinidel kehtivad nn ristkasutusega ühiskaardid, st et kasutada saab ka näiteks Tallinna ja Harjumaa ühiskaarti, Tartu bussikaarti jne. Sealjuures ei pea kaart olema isikustatud. Kel sõidukaarti pole, ent soovib seda saada, võib selle osta kahe euro eest bussijuhi käest. Neile, kel sõidukaarti pole ja kes seda ka soetada ei soovi, väljastab bussijuht nulleurose maksumusega paberpileti.

"Nii paberpileti väljastamisel kui ka plastkaardi abil sõidu registreerimisel tuleks bussijuhile öelda ka seda, millisesse peatusesse on plaanis sõita. Kui me saame teada ainult sõitjate arvu, aga mitte seda, kust kuhu sõidetakse, on meie statistika puudulik ning see takistab ühistranspordi paremat korraldamist tulevikus," ütles MTÜ Jõgevamaa Ühistranspordikeskus juhatuse liige Heldur Lääne.

Tema sõnul on tasuta sõit vaja registreerida ka sellepärast, et riik peab saama ülevaate sellest, kuidas tema poolt tasuta ühistranspordi tarvis eraldatud raha kulutatakse. Tasuta sõidu registreerimata jätmise eest võidakse tulevikus inimesi ka karistama hakata. Praegu pole vastavat seadusesätet aga veel kehtestatud.

Tasuta liine teenindavad bussid saavad külge sinise kleebise sõnaga "tasuta": märgis hakkab paiknema bussi esiuksel. Samasugust märgist hakkavad kandma ka teiste maakondade tasuta bussid. Olgu öeldud, et ka enamik Jõgevamaa naabermaakondi (välja arvatud Lääne-Virumaa) läheb 1. juulist üle tasuta ühistranspordile. Tänu sellele on naabrite liinid, mis üle piiri meie maakonda ulatuvad, meie rahvalegi tasuta ning vastupidi. Üldse saab peatselt tasuta sõita üheteistkümne Eesti maakonna bussiliinidel. Harju-, Pärnu-, Rapla- ja Lääne-Virumaa nende hulka ei kuulu.

Siinkohal tuleb märkida, et esialgu on maanteeameti direktor oma käskkirjaga nulleurose piletihinna 11 maakonna bussiliinidel kehtestanud vaid 31. detsembrini 2018. Kui ka järgnevatel aastatel eraldatakse maakonnaliinide piletitulu asendamiseks riigieelarvelisi vahendeid, siis jäävad nullväärtuses piletihinnad kehtima edaspidigi.

Tasuta ühistranspordi käivitumisega seoses tekib inimestel kindlasti palju küsimusi. Juulis tuleb neid Jõgevamaa Ühistranspordikeskusele esitada telefoni või e-posti teel. Nende Jõgeval Suur tn 3 (endises maavalitsuse majas) asuv kontor on töötajate puhkuse tõttu suletud. Sel nädalal on kontor siiski veel avatud ja sealt saab osta ka kaheeuroseid sõidukaarte.