« Tagasi

Suursaadiku istutatud pärnad sümboliseerivad sõprust ja ühist ajalugu

Laiuse linnusevaremete juures 30. aprillil toimunud istutustalgutel panid Poola Vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz Kozłowski, Jõgeva vallavalitsuse esindajad ja Laiuse Jaan Poska põhikooli õpilased kasvama 15 pärna. Need sümboliseerivad 15 aastat, mis on möödunud ajast, mil Eesti ja Poola võeti Euroopa Liidu liikmeks, samuti Eesti ja Poola vahelist sõprust.

Eestit ja Poolat on ühine ajalugu sidunud ka varem: aastatel 1582–1622 kuulus osa Eesti aladest Rzeczpospolita (mõlema Rahva Liit ehk Poola-Leedu liit) koosseisu ja Laiuse oli selle põhjapoolseima staarostkonna keskus. Nüüd on Poola ja Eesti koos nii Euroopa Liidus kui ka NATO-s.

Poola ja Jõgevamaa sõpruse märgiks pärnade istutamise mõtte käis Grzegorz Kozłowski välja tänavu 22. märtsil Jõgeva valda külastades. 30. aprillil Laiusele saabudes selgitas ta ka, miks soovis istutada just pärnapuid. Poola kirjanduse „esiisa", 16. sajandi luuletaja Jan Kochanowski kasutas nimelt pärna metafoorina – külluse ja viljakuse sümbolina.

„Pärnad on andnud luuletajatele inspiratsiooni, ent pärn on ka hea meeallikas. Olen veendunud, et tänasest pärnade istutamisest saab alguse Poola saatkonna ja Jõgeva valla koostöö uus tihenemine," ütles suursaadik Kozłowski.

Aastaid tagasi toimis nimelt Poola saatkonna ja Laiuse piirkonna vahel väga elav suhtlus, Laiuse linnusevaremetes sai aga 2003. aastal teoks esinejate- ja publikurohke Poola šlahta päev. Nüüd soovib saatkond, et samas paigas lähiajal, näiteks tuleval aastal, midagi sarnast toimuks.

„Tahame olla aktiivsed mitte ainult Tallinnas ja Tartus, vaid ka väiksemates Eesti paikades ning tutvustada mitte ainult eestlastele Poolat, vaid ka poolakatele Eestit. Siin on palju selliseid looduskauneid paiku, kus ka poolakas hingerahu võib leida.," ütles Grzegorz Kozłowski.

Tema sõnul on Eesti Poolale parim liitlane. Kahel riigil on sarnane vaade julgeolekule ja ohuskeemidele. Mõlemad mõistavad, et NATO-s olemine annab meile julgeoleku seisukohalt palju juurde. Ühine kuulumine Euroopa Liitu seob aga Eesti ja Poola ühiskonda.

Istutustalgutele kogunenuid tervitasid ka Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus ja abivallavanem Viktor Svjatõšev. Raivo Meitus avaldas heameelt, et Poola Vabariigi suursaadik pärnade istutamise mõtte välja käis: kahe riigi sõpruse märgiks istutatud puud on suur väärtus. Viktor Svjatõšev avaldas lootust, et Laiuse linnuse varemetes taas atraktiivsed kultuuriüritused toimuma hakkavad. Talgulistele pakkusid muusikalist külakosti Palamuse laulustuudio solist Egeth Kivimurd ja teda kitarril saatnud Karmo Toome.

Huvitav on märkida, et viisteist pärna toodi kohale Poolast ja suursaadik Grzegorz Kozłowskile on Laiusel mulda pandud pärnad esimesed puud, mis ta üldse istutanud on.

GALERII